Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Freshman Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Annika Peacock 702 Jackson Hole Composite 500   25:15.5 24:51.2 50:06.8
2 Ketti Christensen 707 Madison/Upper Valley Composite 490   26:40.4 26:45.4 53:25.8
3 Samantha Scott 710 Eagle High School 481   27:14.5 26:23.1 53:37.7
4 Mackenzie Lee 709 Teton Region Composite 472   27:18.6 27:47.8 55:06.5
5 Emma Hurst 704 Madison/Upper Valley Composite 464   27:19.4 28:53.7 56:13.1
6 Adael Ashment 714 Madison/Upper Valley Composite 456   29:52.3 30:07.0 59:59.3
7 Elizabeth Mann 703 Teton Region Composite 448   29:58.9 30:00.5 59:59.5
8 Teagan Boggess 711 Boise Braves Mountain Bike Team 441   29:26.4 30:55.2 1:00:21.6
9 Megan Gerard 726 Eagle High School 434   31:27.1 29:13.9 1:00:41.1
10 Olivia Bingaman 723 Payette Area Composite Mountain Bike Team 427   31:12.1 30:21.3 1:01:33.5
11 Amelie Bradley 716 Boise Braves Mountain Bike Team 420   30:53.3 31:46.4 1:02:39.7
12 Kristen St. Clair 722 Payette Area Composite Mountain Bike Team 414   31:36.4 32:19.8 1:03:56.2
13 Darcie Bushee 719 Timberline High School 408   32:23.9 33:50.0 1:06:13.9
14 Hope Strohmeyer 706 Boise Braves Mountain Bike Team 402   32:38.8 34:15.6 1:06:54.5
15 Emma Kober 720 Twin Falls High School 396   33:29.4 33:39.0 1:07:08.5
16 Gryffin Antoniuk 705 Sage International School 390   35:15.6 35:50.8 1:11:06.4
17 Maddie Paporello 727 Timberline High School 385   41:53.9 43:59.7 1:25:53.7

Sophomore Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Mattalyn Geddes 417 Twin Falls High School 500   26:34.6 26:50.0 53:24.7
2 Sara Olerud 406 Teton Region Composite 490   28:34.9 28:17.5 56:52.4
3 Geneva Dupuis 412 Wood River High School 481   30:17.9 29:16.8 59:34.7
4 Natalie Woodard 404 Capital High School 472   31:18.8 32:11.5 1:03:30.3
5 Erica Gardner 400 HHS/Pocatello Pioneers 464   31:45.6 31:51.0 1:03:36.6
6 Sage LeMay 405 Sage International School 456   31:18.6 32:35.5 1:03:54.2
7 Kelly Hodges 413 Capital High School 448   32:27.8 33:22.2 1:05:50.1
8 Taylee Robinson 407 Middleton Vikings 441   34:13.8 35:41.9 1:09:55.7
9 Paige Rowland 419 Sage International School 434   36:10.1 36:24.0 1:12:34.1
10 Brittany Piquet 409 HHS/Pocatello Pioneers 427   40:40.4 39:54.5 1:20:34.9

JV Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Madison Lee 113 Teton Region Composite 540   25:03.8 25:36.6 50:40.4
2 Lily Brunelle 127 Wood River High School 530   25:19.8 25:25.0 50:44.9
3 Camden Mullens 105 Boise Braves Mountain Bike Team 521   26:24.9 26:32.4 52:57.4
4 Sydnie George 116 HHS/Pocatello Pioneers 512   26:33.6 26:54.8 53:28.4
5 Ellie Dunn 110 Teton Region Composite 504   27:24.6 28:34.7 55:59.3
6 Makiah Rogers 118 Idaho Falls Composite - North 496   29:49.1 31:02.0 1:00:51.2
7 Sofi Serio 122 Boise Braves Mountain Bike Team 488   30:28.8 31:04.3 1:01:33.2
8 Carly Werdel 106 Boise Braves Mountain Bike Team 481   30:34.4 31:31.9 1:02:06.4
9 Brennah Vogt 103 Sage International School 474   31:35.1 31:40.0 1:03:15.2
10 Anika Lyon 130 Wood River High School 467   32:32.9 33:09.2 1:05:42.1
11 Halle Hopkins 111 Eagle High School 460   32:11.2 34:06.1 1:06:17.4
12 Kelsey Smith 112 Eagle High School 454   34:50.7 33:55.1 1:08:45.9
13 Annie Schubert 101 Eagle High School 448   34:15.2 36:17.0 1:10:32.2
14 Baylee Boggess 102 Magic Valley Composite 442   36:38.4 36:11.7 1:12:50.2
15 Taylor Tatum 117 Middleton Vikings 436   37:40.3 35:24.3 1:13:04.7
16 Isabella Gale 125 Centennial High School 430   37:16.8 39:36.6 1:16:53.4
17 Isabella Colbert 134 Sage International School 425   38:19.7 38:34.5 1:16:54.3
18 Claire Smedley 108 HHS/Pocatello Pioneers 420   39:30.1 39:28.6 1:18:58.7
19 Savana Swan 128 Wood River High School 415   41:15.4 43:09.4 1:24:24.8
20 Caitlin Briggs 104 Idaho Falls Composite - North 410   44:21.4 48:56.3 1:33:17.7
21 Karina Sinkevich 132 Borah High School 405   48:51.4 49:25.3 1:38:16.8
PL-22 Sarah Jane Clawson 115 Idaho Falls Composite - South 400   45:05.4 X X X X 45:05.4

Varsity Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Shelby Galinat 6 Boise Braves Mountain Bike Team 575   23:18.8 22:56.8 23:35.4 1:09:51.1
2 Anja Jensen 1 Wood River High School 565   23:03.3 23:37.2 23:29.1 1:10:09.7
3 Paige Smith 9 Magic Valley Composite 556   24:00.7 24:51.1 25:21.3 1:14:13.2
4 Makena Gove 7 Wood River High School 547   24:39.1 25:09.8 26:03.7 1:15:52.6
5 Ariana Woods 10 Payette Area Composite Mountain Bike Team 539   25:35.3 26:12.3 26:11.4 1:17:59.1
6 Paige Roehling 8 Eagle High School 531   25:58.4 26:10.0 26:22.4 1:18:30.9
7 Morgan Hurst 4 Madison/Upper Valley Composite 523   26:21.3 28:00.5 27:59.1 1:22:20.9
8 Makenna Scott 3 CHS/Pocatello Pioneers 516   28:04.2 27:40.4 27:05.4 1:22:50.2
9 Page Bitz 5 Canyon County Composite Cycling 509   27:26.7 28:17.2 27:53.5 1:23:37.5
10 Kaia Jensen 2 Wood River High School 502   27:33.8 28:11.9 27:51.7 1:23:37.6