Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Middle School Boys A

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Carson Hampton 1018 Timberline High School 500   21:26.7
2 Noah Spangenberg 1079 Payette Area Composite Mountain Bike Team 490   21:51.9
3 Blake DeHart 1112 Wood River High School 481   22:49.1
4 Jackson Jones 1051 Canyon County Composite Cycling 472   22:56.2
5 Owen Stoddard 1148 Pocatello Pioneers 464   23:00.1
6 Peter Warner 1084 Teton Region Composite 456   23:00.2
7 Taylor Arave 1158 Timberline High School 448   23:01.5
8 Adam Fluckiger 1105 Magic Valley Composite 441   23:03.1
9 Asher Jacoby 1007 Teton Region Composite 434   23:49.9
10 Thomas Krause 1161 Pocatello Pioneers 427   24:04.6
11 Camas Alexander 1115 Payette Area Composite Mountain Bike Team 420   24:05.4
12 William Fulks 1170 Pocatello Pioneers 414   24:10.5
13 Mac Wirth 1140 Independent riders 408   24:12.1
14 Ethan Goodwin 1035 Timberline High School 402   24:21.9
15 Tallon Aldous 1156 Salmon Composite 396   24:22.9
16 Sam Clausen 1088 Teton Region Composite 390   24:51.7
17 Lance Wong 1060 Canyon County Composite Cycling 385   25:08.1
18 Eddy Moorman 1032 Eagle High School 380   25:50.1
19 Colton Ward 1022 Magic Valley Composite 375   25:50.9
20 Gavin Galyardt 1040 Payette Area Composite Mountain Bike Team 370   25:53.2
21 Tommy Astaldi 1094 Pocatello Pioneers 365   26:21.9
22 Solomon Looney 1092 Payette Area Composite Mountain Bike Team 360   26:22.9
23 Jonah Hunt 1132 Payette Area Composite Mountain Bike Team 356   26:42.9
24 Lucas Jackson 1069 Sage International School 352   26:44.2
25 Conor Carroll 1024 Timberline High School 348   26:44.3
26 Cory Anderson 1025 Boise Braves Mountain Bike Team 344   26:45.1
27 Lucas Donahue 1068 Sage International School 340   26:45.4
28 Ansel Visser 1005 Teton Region Composite 336   26:47.3
29 Bryce Foster 1014 Wood River High School 332   26:47.9
30 Taylor Brown 1159 Madison/Upper Valley Composite 329   26:50.7
31 Robbie Romero 1087 Payette Area Composite Mountain Bike Team 326   27:17.1
32 Tristan May 1096 Magic Valley Composite 323   27:31.2
33 Hayden Wilson 1127 Wood River High School 320   28:08.9
34 Alex Hargrove 1001 Boise Braves Mountain Bike Team 317   28:09.1
35 Timo Rigby 1162 Timberline High School 314   28:10.2
36 Wylie Zellers 1171 Wood River High School 311   28:11.1
37 Hunter Kari 1047 Boise Braves Mountain Bike Team 308   28:11.2
38 Owen Welborn 1149 Payette Area Composite Mountain Bike Team 306   28:12.5
39 Daniel Welsh 1029 Sage International School 304   28:17.1
40 Avery Gaffney 1010 Capital High School 302   28:17.9
41 Joseph Zumwalt 1056 Middleton Vikings 300   28:22.1
42 Seth Burton 1153 Pocatello Pioneers 298   28:46.0
43 Spencer Brown 1155 Madison/Upper Valley Composite 296   28:49.1
44 Carsen Vail 1116 Capital High School 294   28:50.3
45 Khristian Beck 1059 Teton Region Composite 292   28:50.5
46 Charlie Park 1020 Boise Braves Mountain Bike Team 290   29:06.6
47 Vernon Vail 1165 Eagle High School 289   29:07.2
48 Tysen Brownlee 1098 Boise Braves Mountain Bike Team 288   29:09.9
49 Masaru Nakaya 1141 Timberline High School 287   29:11.3
50 Luke St.Clair 1139 Payette Area Composite Mountain Bike Team 286   29:15.7
51 Alex Phetmisay 1107 Boise Braves Mountain Bike Team 285   29:21.9
52 Drew Colwell 1031 Canyon County Composite Cycling 284   29:22.9
53 Finn Coleman 1124 Boise Braves Mountain Bike Team 283   29:58.4
54 Thomas Hirsch 1160 Boise Braves Mountain Bike Team 282   30:09.4
55 Maverick Mendia 1074 Payette Area Composite Mountain Bike Team 281   30:37.8
56 David Mandeville 1123 Wood River High School 280   30:39.4
57 Noah Sawin 1078 Garden Valley High School 279   31:34.8
58 Grady Spillman 1042 Boise Braves Mountain Bike Team 278   32:01.4

Middle School Boys B

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Logan Jewell 1187 Teton Region Composite 500   25:46.3
2 Kjetil Hassman 1182 Lone Peak 490   26:16.2
3 Preston Johnson 1189 Pocatello Pioneers 481   26:17.4
4 Caleb Schuler 1193 Magic Valley Composite 472   27:00.1
5 Spencer Peck 1093 Pocatello Pioneers 464   27:53.1
6 Nico McGee 1077 Teton Region Composite 456   27:55.1
7 Remy Baler 1085 Teton Region Composite 448   27:57.7
8 Ethan Mann 1036 Teton Region Composite 441   28:23.3
9 Josiah Elliott 1133 Magic Valley Composite 434   28:23.5
10 Nicholas Elliott 1076 Teton Region Composite 427   28:24.1
11 Holden Archie 1046 Wood River High School 420   28:41.2
12 Lucas Savage 1071 Wood River High School 414   29:18.5
13 Torin McDevitt 1163 Boise Braves Mountain Bike Team 408   29:47.9
14 Jacob Hora 1052 Teton Region Composite 402   29:57.7
15 Otto Olsen 1089 Wood River High School 396   29:58.2
16 Carson Broadbent 1180 Magic Valley Composite 390   29:59.7
17 Nate Brooks 1184 Bozeman Composite 385   30:02.5
18 Dalton Crawshaw 1122 Eagle High School 380   30:13.9
19 Matson Valenta 1143 Magic Valley Composite 375   30:14.1
20 Blake Smith 1176 Magic Valley Composite 370   30:51.6
21 Kaleb Harlin 1134 Timberline High School 365   30:55.7
22 James Wright 1053 Magic Valley Composite 360   30:57.9
23 Asher Demarse 1006 Middleton Vikings 356   31:27.4
24 Leo Rinaldi 1062 Teton Region Composite 352   31:39.1
25 Deacon Saulters 1030 Teton Region Composite 348   32:00.5
26 Hunter White 1048 Garden Valley High School 344   32:15.5
27 Haydn Kucy 1045 Payette Area Composite Mountain Bike Team 340   32:17.3
28 Brett Hodges 1173 Garden Valley High School 336   32:18.1
29 Aidan Ward 1106 Sage International School 332   32:19.3
30 Isaac Oto 958 Eagle High School 329   32:21.5
31 Owen LaMontagne 1081 Boise Braves Mountain Bike Team 326   32:21.5
32 Jefferey Gill 1131 Boise Braves Mountain Bike Team 323   32:22.4
33 Austin Reed 1103 Eagle High School 320   32:23.4
34 Tanner Bryner 1157 Timberline High School 317   32:23.8
35 Benjamin Miller 1013 Boise Braves Mountain Bike Team 314   32:27.3
36 Jonas Jensen 1186 Teton Region Composite 311   32:41.5
37 Braxton Wheatley 1197 Pocatello Pioneers 308   33:37.9
38 Aaron Nokes 1104 Garden Valley High School 306   33:39.3
39 Kolten Branstetter 1137 Middleton Vikings 304   33:41.5
40 Samuel Weller 1152 Payette Area Composite Mountain Bike Team 302   33:42.8
41 Zach Mayes 1100 Magic Valley Composite 300   33:48.5
42 Ashton Thompson 1008 Magic Valley Composite 298   33:51.3
43 Jack Wermerskirchen 1049 Boise Braves Mountain Bike Team 296   34:26.4
44 Sam Robins 1090 Madison/Upper Valley Composite 294   34:26.6
45 Ben Haislmaier 1012 Boise Braves Mountain Bike Team 292   34:27.4
46 Luca Mathieu 1067 Wood River High School 290   34:28.4
47 Ayden Hutchinson 1011 Magic Valley Composite 289   34:29.7
48 Harrison Adams 1043 Canyon County Composite Cycling 288   34:35.1
49 Ryder Helms 955 Magic Valley Composite 287   35:01.5
50 Liston Saulters 1066 Teton Region Composite 286   35:02.8
51 Jesse Keefe 957 Wood River High School 285   35:06.2
52 Evan diVittorio 1037 Boise Braves Mountain Bike Team 284   36:14.2
53 Landin Shaffer 1061 Madison/Upper Valley Composite 283   36:47.4
54 Ben Evans 1110 Sage International School 282   38:10.9
55 Jamison Greaves 1130 Payette Area Composite Mountain Bike Team 281   38:58.4
56 Miles Brenner 1144 Boise Braves Mountain Bike Team 280   39:08.7
57 Brady Campos 1113 Garden Valley High School 279   40:05.8
58 Asher Czeschin 1108 Centennial High School 278   40:22.5
59 COLE Purser 1102 Timberline High School 277   41:37.7
60 Parker Ames 1083 Payette Area Composite Mountain Bike Team 276   44:26.6
61 Grant Jakobson 956 Centennial High School 275   44:29.8
62 Bryce Frazier 1015 Boise Braves Mountain Bike Team 274   44:45.8
63 Aige Christensen 1000 Madison/Upper Valley Composite 273   44:45.9
64 Caleb Klinger 1016 Idaho Falls Composite - Rigby 272   45:11.3
DNF Colby Shannon 1194 Eagle High School 0  

Middle School Boys 6th

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Branden Keetch 1114 Centennial High School 500   25:27.3
2 Leyton Jensen 1064 Canyon County Composite Cycling 490   27:27.2
3 Dallin Ford 1028 Pocatello Pioneers 481   27:29.7
4 Will Bagley 1169 Pocatello Pioneers 472   28:05.2
5 Mason Ward 1073 Magic Valley Composite 464   28:23.6
6 Nico Yeomans 1195 Teton Region Composite 456   28:24.6
7 Oliver Smith 1080 Teton Region Composite 448   28:24.9
8 Alex Walters 1002 Madison/Upper Valley Composite 441   28:27.6
9 Kyler Ward 1138 Madison/Upper Valley Composite 434   28:27.9
10 Walker Harvey 1167 Payette Area Composite Mountain Bike Team 427   29:17.5
11 Keaton Swift 1136 Payette Area Composite Mountain Bike Team 420   29:17.8
12 Graham Goodwin 1101 Eagle High School 414   29:20.3
13 Kash Marler 1058 Pocatello Pioneers 408   29:21.6
14 Oliver Geddes 1147 Magic Valley Composite 402   29:23.3
15 Jens Christensen 1054 Madison/Upper Valley Composite 396   29:23.3
16 Jackson Wyatt 1129 Sage International School 390   29:54.2
17 Mason VanOverbeke 1142 Eagle High School 385   30:25.3
18 Asher Bailey 1178 Madison/Upper Valley Composite 380   30:30.3
19 Sidney Looney 1091 Payette Area Composite Mountain Bike Team 375   30:33.7
20 Lucas Midgett 1070 Sage International School 370   30:47.9
21 Levi Karren 1063 Madison/Upper Valley Composite 365   30:57.9
22 Colby LaMastra 1021 Boise Braves Mountain Bike Team 360   31:07.4
23 Carver Budge 1117 Pocatello Pioneers 356   32:07.5
24 Benjamin Woodard 1111 Capital High School 352   32:08.8
25 Crew Pedersen 1026 Magic Valley Composite 348   32:11.5
26 Austin Welch 1009 Magic Valley Composite 344   32:12.5
27 Hayden Wieloh 1044 Teton Region Composite 340   32:32.2
28 George Speirs 1041 Payette Area Composite Mountain Bike Team 336   32:32.4
29 Vincent Caligiuri 1166 Idaho Falls Composite - Rigby 332   33:21.7
30 Jack Carey 1128 Payette Area Composite Mountain Bike Team 329   35:01.7
31 Miller Heider 1075 Magic Valley Composite 326   37:03.9
32 Wyatt Crumrine 1099 Sage International School 323   37:04.8
33 Matthew Jennings 1185 Lone Peak 320   37:27.6
34 Ezra Visser 1038 Teton Region Composite 317   37:57.5
35 Greyson Fulks 1126 Pocatello Pioneers 314   38:18.2
36 Collin McLaughlin 1119 Magic Valley Composite 311   38:46.8
37 Elliott Galer 1199 Madison/Upper Valley Composite 308   39:41.2
38 Easton Kohlmeier 1174 Canyon County Composite Cycling 306   41:03.5
39 Casey Smith 1019 Magic Valley Composite 304   41:05.5
40 Kaden Siniff 1057 Garden Valley High School 302   41:55.8
41 Corban Lewis 1121 Magic Valley Composite 300   47:55.8