Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Freshman Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Annika Peacock 702 Jackson Hole Composite 500   25:28.7 23:45.0 49:13.8
2 Kloe Pfannmuller 708 Boise Braves Mountain Bike Team 490   26:55.7 25:58.6 52:54.4
3 Emma Hurst 704 Madison 481   26:38.6 26:49.0 53:27.6
4 Mackenzie Lee 709 Teton Region Composite 472   27:40.5 26:24.4 54:04.9
5 Ketti Christensen 707 Madison 464   27:39.2 27:23.2 55:02.4
6 Olivia Bingaman 723 Payette Area Composite Mountain Bike Team 456   28:09.3 27:13.3 55:22.6
7 Megan Gerard 726 Eagle High School 448   28:41.8 27:08.0 55:49.9
8 Hope Strohmeyer 706 Boise Braves Mountain Bike Team 441   27:56.1 27:54.0 55:50.1
9 Amelie Bradley 716 Boise Braves Mountain Bike Team 434   28:54.8 29:02.9 57:57.8
10 Teagan Boggess 711 Boise Braves Mountain Bike Team 427   28:38.3 30:31.3 59:09.6
11 Kristen St. Clair 722 Payette Area Composite Mountain Bike Team 420   30:24.6 29:16.8 59:41.4
12 Rylee Taylor 724 Boise Braves Mountain Bike Team 414   30:25.9 29:54.0 1:00:19.9
13 Darcie Bushee 719 Timberline High School 408   30:27.3 30:37.8 1:01:05.2
14 Amiah Berg 701 Payette Area Composite Mountain Bike Team 402   29:55.8 31:27.1 1:01:22.9
15 Emma Kober 720 Twin Falls High School 396   30:44.6 32:33.3 1:03:17.9
16 Gryffin Antoniuk 705 Sage International School 390   33:34.8 34:26.3 1:08:01.2
17 Samantha Scott 710 Eagle High School 385   33:03.3 30:08.3 1:08:11.7
18 Ava Steckel 718 Boise Braves Mountain Bike Team 380   36:24.6 36:20.3 1:12:44.9
19 Maddie Paporello 727 Timberline High School 375   38:00.6 42:54.8 1:20:55.5

Sophomore Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Mattalyn Geddes 417 Twin Falls High School 500   27:46.3 25:29.8 53:16.1
2 Sara Olerud 406 Teton Region Composite 490   27:44.8 27:38.0 55:22.9
3 Emma Patek 411 Boise Braves Mountain Bike Team 481   30:04.6 28:25.0 58:29.6
4 Marisa Shalz 403 Boise Braves Mountain Bike Team 472   30:27.6 28:47.3 59:14.9
5 Geneva Dupuis 412 Wood River High School 464   30:36.5 29:30.6 1:00:07.1
6 Natalie Woodard 404 Capital High School 456   30:47.8 29:50.6 1:00:38.4
7 Erica Gardner 400 HHS/Pocatello Pioneers 448   31:10.1 30:11.0 1:01:21.2
8 Sage LeMay 405 Sage International School 441   31:31.2 32:00.4 1:03:31.7
9 Paige Rowland 419 Sage International School 434   31:44.9 35:06.1 1:06:51.1
10 Taylee Robinson 407 Middleton Vikings 427   33:10.8 37:48.0 1:10:58.8
11 Safiye Pinto Richards 420 Sage International School 420   36:16.6 37:54.5 1:14:11.1
PL-12 Madeline Tacher 415 Timberline High School 414   55:57.2 X X X X 55:57.2

JV Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Madison Lee 113 Teton Region Composite 540   23:43.1 24:16.2 47:59.4
2 Sydnie George 116 HHS/Pocatello Pioneers 530   26:14.2 26:39.5 52:53.8
3 Camden Mullens 105 Boise Braves Mountain Bike Team 521   27:31.5 28:04.4 55:35.9
4 Anna Gussner 100 Boise Braves Mountain Bike Team 512   28:06.1 28:04.1 56:10.3
5 Lily Scarrow 123 Boise Braves Mountain Bike Team 504   28:44.7 29:02.3 57:47.1
6 Makiah Rogers 118 Idaho Falls Composite - North 496   28:46.3 29:14.0 58:00.4
7 Sofi Serio 122 Boise Braves Mountain Bike Team 488   29:35.4 28:57.9 58:33.4
8 Carly Werdel 106 Boise Braves Mountain Bike Team 481   29:35.4 29:18.7 58:54.1
9 Brennah Vogt 103 Sage International School 474   30:18.7 30:04.4 1:00:23.1
10 Halle Hopkins 111 Eagle High School 467   30:09.9 31:50.7 1:02:00.6
11 Kelsey Smith 112 Eagle High School 460   31:37.7 30:42.2 1:02:19.9
12 Amelia Ellsworth 119 Capital High School 454   31:19.2 31:55.1 1:03:14.3
13 Annie Schubert 101 Eagle High School 448   34:40.8 35:00.0 1:09:40.9
14 Anika Lyon 130 Wood River High School 442   34:10.9 36:06.3 1:10:17.3
15 Taylor Tatum 117 Middleton Vikings 436   34:56.7 36:18.4 1:11:15.2
16 Baylee Boggess 102 Magic Valley Composite 430   36:05.1 35:38.6 1:11:43.7
17 Isabella Gale 125 Centennial High School 425   35:18.7 36:56.0 1:12:14.7
18 Marisa Pemsler 114 Eagle High School 420   35:19.6 36:55.6 1:12:15.2
19 Claire Smedley 108 HHS/Pocatello Pioneers 415   35:50.7 37:21.9 1:13:12.7
20 Sarah Jane Clawson 115 Idaho Falls Composite - South 410   39:48.2 43:14.9 1:23:03.1
21 Caitlin Briggs 104 Idaho Falls Composite - North 405   41:30.8 47:17.6 1:28:48.5
22 Karina Sinkevich 132 Borah High School 400   43:43.7 46:15.8 1:29:59.6
DNF Dalee Hogge 109 Idaho Falls Composite - Rigby 0   39:47.3 X X X X 39:47.3

Varsity Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Shelby Galinat 6 Boise Braves Mountain Bike Team 575   22:33.6 21:46.2 21:55.7 1:06:15.6
2 Anja Jensen 1 Wood River High School 565   22:11.5 23:47.6 23:06.1 1:09:05.2
3 Paige Smith 9 Magic Valley Composite 556   22:58.5 23:01.8 23:08.3 1:09:08.7
4 Morgan Hurst 4 Madison 547   23:42.1 24:41.8 24:36.4 1:13:00.4
5 Makena Gove 7 Wood River High School 539   24:21.1 25:11.2 26:10.5 1:15:42.9
6 Ariana Woods 10 Payette Area Composite Mountain Bike Team 531   26:17.1 25:22.7 24:27.9 1:16:07.8
7 Makenna Scott 3 CHS/Pocatello Pioneers 523   25:34.7 26:05.1 25:12.8 1:16:52.7
8 Paige Roehling 8 Eagle High School 516   25:12.5 26:18.2 26:17.9 1:17:48.7
9 Kaia Jensen 2 Wood River High School 509   26:15.5 26:56.2 26:34.1 1:19:45.9
10 Page Bitz 5 Canyon County Composite Cycling 502   26:58.1 27:21.7 27:45.4 1:22:05.3