Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Female Freshman

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Nekane Powell 719 Boise Braves Mountain Bike Team 500   23:10.7 25:20.6 48:31.3
2 Catherine Hubinger 735 Eagle High School 490   24:04.7 25:42.1 49:46.8
3 Luci Ludwig 731 Wood River High School 481   24:22.2 26:53.0 51:15.2
4 Chloe Hopkins 707 Eagle High School 472   25:57.2 26:56.0 52:53.3
5 Rylee Tanner 718 Payette Area Composite Mountain Bike Team 464   26:18.7 26:36.8 52:55.5
6 Nicole Helfrich 728 Madison High School 456   29:04.5 31:44.7 1:00:49.3
7 Dayna Hanners 717 Magic Valley Composite 448   29:38.6 31:25.8 1:01:04.4
8 Kobae Dye 726 PHS/Pocatello Pioneers 441   30:17.7 30:59.7 1:01:17.4
9 Maya Weppner 729 Sage International School 434   30:29.5 32:04.4 1:02:33.9
10 Alayna Geddes 730 Twin Falls High School 427   31:10.3 31:34.1 1:02:44.5
11 Lydia Colby 704 The Ambrose School 420   31:08.7 33:05.1 1:04:13.8
12 Lyla Wilmer 740 Boise Braves Mountain Bike Team 414   31:31.6 34:10.7 1:05:42.3
13 Malia Foley 734 Wood River High School 408   31:23.5 34:31.3 1:05:54.8
14 Audrey Wambolt 712 Timberline High School 402   32:43.4 34:27.8 1:07:11.3
15 Kyleigh Cook 702 Capital High School 396   33:23.1 34:25.4 1:07:48.6
16 Kylie Bybee 705 Centennial High School 390   35:56.8 37:49.3 1:13:46.2
17 Emma Rowland 714 Sage International School 385   36:44.5 39:47.7 1:16:32.2
18 Jessie Tuft 700 Canyon County Composite Cycling 380   36:24.3 41:11.8 1:17:36.1
19 Paris Goff 713 Eagle High School 375   35:56.2 43:43.3 1:19:39.6
20 Abigayle Ellsworth 701 Capital High School 370   39:56.9 41:46.7 1:21:43.7
21 Anette Vogt 709 Sage International School 365   38:54.9 44:58.8 1:23:53.7

Female Sophomore

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Samantha Scott 404 Eagle High School 500   23:57.2 24:58.2 48:55.4
2 Annika Langdon 400 Borah High School 490   25:45.2 26:45.1 52:30.3
3 Darcie Bushee 410 Timberline High School 481   26:05.2 26:32.9 52:38.1
4 Olivia Bingaman 418 Payette Area Composite Mountain Bike Team 472   26:54.9 27:59.1 54:54.1
5 Amelie Bradley 412 Boise Braves Mountain Bike Team 464   27:20.3 30:37.9 57:58.3
6 Kristen St. Clair 407 Payette Area Composite Mountain Bike Team 456   28:50.9 31:05.3 59:56.3
7 Teagan Boggess 405 Boise Braves Mountain Bike Team 448   29:54.1 32:28.7 1:02:22.8
8 Elizabeth Mann 402 Teton High School 441   30:17.7 32:19.0 1:02:36.8
9 Emma Kober 420 Twin Falls High School 434   30:13.9 33:33.2 1:03:47.2
PL-10 Alexis Bohren 403 Centennial High School 427   47:25.3 X X X X 47:25.3

Female JV

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Sara Olerud 106 Teton High School 540   24:17.2 25:20.9 49:38.2
2 Emma Hurst 107 Madison High School 530   25:19.2 25:48.0 51:07.2
3 Ketti Christensen 108 Madison High School 521   25:21.7 25:48.8 51:10.5
4 Brynne Kundrick 119 Payette Area Composite Mountain Bike Team 512   25:59.7 26:26.7 52:26.5
5 Mackenzie Lee 105 Teton Valley Composite 504   25:50.8 26:35.9 52:26.8
6 Geneva Dupuis 115 Wood River High School 496   26:30.2 26:26.0 52:56.3
7 Erica Gardner 103 HHS/Pocatello Pioneers 488   26:46.7 27:54.9 54:41.6
8 Brittany Piquet 102 HHS/Pocatello Pioneers 481   28:42.2 29:34.0 58:16.3
9 Sage LeMay 111 Sage International School 474   28:23.4 30:30.3 58:53.7
10 Paige DeShields 125 Wood River High School 467   30:14.2 31:52.4 1:02:06.6
11 Paige Rowland 114 Sage International School 460   30:26.6 32:45.0 1:03:11.7
12 Taylor Tatum 112 Middleton Vikings 454   33:15.3 33:24.6 1:06:39.9
13 Cheyenne Crawshaw 101 Eagle High School 448   32:43.3 36:07.5 1:08:50.9
14 Haylie Childers 117 Canyon County Composite Cycling 442   32:46.4 36:51.4 1:09:37.8

Female Varsity

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Anja Jensen 7 Wood River High School 575   21:46.7 23:08.8 23:27.5 1:08:23.1
2 Mary Brackett 3 Twin Falls High School 565   22:51.2 24:14.3 24:06.7 1:11:12.2
3 Mattalyn Geddes 12 Twin Falls High School 556   23:17.7 23:51.7 24:45.8 1:11:55.3
4 Lily Brunelle 6 Wood River High School 547   22:50.8 24:25.1 25:22.3 1:12:38.3
5 Kaia Jensen 8 Wood River High School 539   23:20.2 24:49.2 25:25.2 1:13:34.7
6 Morgan Hurst 4 Madison High School 531   23:54.8 25:34.9 26:18.5 1:15:48.3
7 Makena Gove 14 Wood River High School 523   24:10.2 26:19.3 27:23.7 1:17:53.2
8 Sydnie George 2 HHS/Pocatello Pioneers 516   25:54.5 27:26.2 28:01.0 1:21:21.8
9 Camden Mullens 5 Boise Braves Mountain Bike Team 509   26:45.4 28:13.8 29:21.3 1:24:20.7
10 Amelia Ellsworth 1 Capital High School 502   26:43.4 29:30.0 30:05.9 1:26:19.5
PL-11 Annika Peacock 13 Jackson Hole Composite 495   22:43.7 24:02.5 X X X X 46:46.2