Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Female Freshman

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Luci Ludwig 731 Wood River High School 500   24:45.9 25:24.4 50:10.3
2 Nekane Powell 719 Boise Braves Mountain Bike Team 490   25:00.6 25:10.7 50:11.4
3 Catherine Hubinger 735 Eagle High School 481   26:43.4 27:09.3 53:52.7
4 Rylee Tanner 718 Payette Area Composite Mountain Bike Team 472   27:21.3 26:52.9 54:14.2
5 Chloe Hopkins 707 Eagle High School 464   27:15.8 27:37.7 54:53.5
6 Anna Alexander 720 Bozeman Composite 456   27:45.9 28:46.2 56:32.2
7 Brooke Bothner 738 Bozeman Composite 448   28:03.9 29:06.2 57:10.1
8 Dayna Hanners 717 Magic Valley Composite 441   28:27.2 29:53.0 58:20.3
9 Maya Weppner 729 Sage International School 434   28:13.9 30:59.6 59:13.5
10 Nicole Helfrich 728 Madison High School 427   30:13.9 30:31.8 1:00:45.8
11 Kobae Dye 726 PHS/Pocatello Pioneers 420   29:19.2 31:33.6 1:00:52.9
12 Sage Barlow 716 Jackson Hole Composite 414   30:05.9 31:45.6 1:01:51.6
13 Alayna Geddes 730 Twin Falls High School 408   31:01.6 30:52.7 1:01:54.4
14 Ashley Eggers 715 Wood River High School 402   30:58.6 32:53.2 1:03:51.8
15 Audrey Wambolt 712 Timberline High School 396   32:23.9 33:54.5 1:06:18.5
16 Malia Foley 734 Wood River High School 390   32:48.4 33:51.1 1:06:39.6
17 Kyleigh Cook 702 Capital High School 385   32:53.5 35:42.0 1:08:35.5
18 Lyla Wilmer 740 Boise Braves Mountain Bike Team 380   33:33.3 35:27.4 1:09:00.8
19 Lydia Colby 704 The Ambrose School 375   34:14.3 35:52.1 1:10:06.5
20 Emma Rowland 714 Sage International School 370   34:30.4 36:31.9 1:11:02.3
21 Maddy Ziegler 739 Bozeman Composite 365   34:39.7 37:42.5 1:12:22.2
22 Kylie Bybee 705 Centennial High School 360   35:14.7 37:30.0 1:12:44.7
23 Naomi Smith 742 HHS/Pocatello Pioneers 356   35:58.7 37:16.6 1:13:15.4
24 Paris Goff 713 Eagle High School 352   36:22.7 38:48.4 1:15:11.2
25 Jessie Tuft 700 Canyon County Composite Cycling 348   35:17.2 40:17.0 1:15:34.2
26 Abigayle Ellsworth 701 Capital High School 344   38:53.1 43:18.2 1:22:11.4
27 Kaia Wolfrom 710 Wood River High School 340   40:41.1 46:57.4 1:27:38.6
PL-28 Anette Vogt 709 Sage International School 336   43:06.2 X X X X 43:06.2
PL-29 Lexie Hill 724 Teton Valley Composite 332   45:24.9 X X X X 45:24.9

Female Sophomore

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Samantha Scott 404 Eagle High School 500   24:56.5 25:26.0 50:22.6
2 Darcie Bushee 410 Timberline High School 490   25:51.6 26:57.6 52:49.3
3 Olivia Bingaman 418 Payette Area Composite Mountain Bike Team 481   27:07.1 27:11.2 54:18.3
4 Elizabeth Mann 402 Teton High School 472   27:13.2 27:43.2 54:56.5
5 Teagan Boggess 405 Boise Braves Mountain Bike Team 464   27:10.9 29:29.8 56:40.7
6 Amelie Bradley 412 Boise Braves Mountain Bike Team 456   27:55.6 30:20.9 58:16.5
7 Victoria Horrocks 411 CHS/Pocatello Pioneers 448   29:20.8 30:13.6 59:34.4
8 Kyla Cammack 406 Timberline High School 441   29:58.6 30:58.1 1:00:56.8
9 Emma Kober 420 Twin Falls High School 434   30:20.1 30:58.2 1:01:18.3
10 Rylee Taylor 408 Boise Braves Mountain Bike Team 427   31:41.1 36:10.8 1:07:51.9
11 Mattie Wilson 414 HHS/Pocatello Pioneers 420   33:08.7 35:24.5 1:08:33.3

Female JV

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Sara Olerud 106 Teton High School 540   24:05.1 24:37.7 48:42.9
2 Emma Hurst 107 Madison High School 530   24:12.6 25:01.0 49:13.7
3 Ketti Christensen 108 Madison High School 521   24:32.1 25:26.2 49:58.4
4 Brynne Kundrick 119 Payette Area Composite Mountain Bike Team 512   25:17.8 26:12.4 51:30.2
5 Geneva Dupuis 115 Wood River High School 504   26:01.7 26:17.8 52:19.5
6 Erica Gardner 103 HHS/Pocatello Pioneers 496   26:11.5 27:01.7 53:13.3
7 Marisa Shalz 113 Boise Braves Mountain Bike Team 488   26:54.7 26:36.4 53:31.1
8 Mackenzie Lee 105 Teton Valley Composite 481   26:10.9 27:34.8 53:45.7
9 Sage LeMay 111 Sage International School 474   27:23.7 28:21.0 55:44.7
10 Natalie Woodard 100 Capital High School 467   27:52.8 28:09.3 56:02.1
11 Luci Kraska 110 Boise Braves Mountain Bike Team 460   28:48.8 29:33.6 58:22.4
12 Eloise White 122 Boise Braves Mountain Bike Team 454   29:22.4 30:06.3 59:28.7
13 Paige Rowland 114 Sage International School 448   30:02.8 30:45.0 1:00:47.9
14 Brittany Piquet 102 HHS/Pocatello Pioneers 442   30:25.1 31:19.1 1:01:44.2
15 Paige DeShields 125 Wood River High School 436   33:05.7 29:07.0 1:02:12.7
16 Cheyenne Crawshaw 101 Eagle High School 430   31:38.4 32:56.0 1:04:34.5
17 Taylor Tatum 112 Middleton Vikings 425   32:53.3 32:40.0 1:05:33.4
18 Baylee Boggess 121 Magic Valley Composite 420   33:13.8 33:43.9 1:06:57.7
19 Rhianna Hampton 128 Canyon County Composite Cycling 415   33:22.1 33:54.5 1:07:16.6
20 Safiye Pinto Richards 124 Sage International School 410   34:42.7 33:29.7 1:08:12.5
21 Haylie Childers 117 Canyon County Composite Cycling 405   34:26.4 38:03.8 1:12:30.3

Female Varsity

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Anja Jensen 7 Wood River High School 575   22:05.3 23:04.1 23:22.9 1:08:32.4
2 Annika Peacock 13 Jackson Hole Composite 565   22:41.8 23:45.0 24:00.3 1:10:27.3
3 Mary Brackett 3 Twin Falls High School 556   23:11.2 23:58.3 23:58.2 1:11:07.7
4 Kaia Jensen 8 Wood River High School 547   23:23.6 24:13.8 23:45.3 1:11:22.8
5 Mattalyn Geddes 12 Twin Falls High School 539   23:59.2 23:49.9 24:09.5 1:11:58.6
6 Lily Brunelle 6 Wood River High School 531   23:29.1 24:31.3 25:18.0 1:13:18.5
7 Makena Gove 9 Wood River High School 523   24:34.3 25:38.1 26:48.3 1:17:00.8
8 Anna Gussner 10 Boise Braves Mountain Bike Team 516   25:22.1 26:24.0 26:56.0 1:18:42.2
9 Camden Mullens 5 Boise Braves Mountain Bike Team 509   26:05.1 26:38.4 27:44.2 1:20:27.8
10 Sydnie George 2 HHS/Pocatello Pioneers 502   26:34.7 27:24.0 28:19.8 1:22:18.5
11 Amelia Ellsworth 1 Capital High School 495   28:46.1 31:51.0 32:01.3 1:32:38.6
PL-12 Morgan Hurst 4 Madison High School 489   23:44.3 X X X X X X X X 23:44.3