Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Female Freshman

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Nekane Powell 719 Boise Braves Mountain Bike Team 500   24:24.9 24:43.2 49:08.1
2 Luci Ludwig 731 Wood River High School 490   24:31.1 25:02.7 49:33.9
3 Catherine Hubinger 735 Eagle High School 481   25:58.7 27:04.0 53:02.7
4 Chloe Hopkins 707 Eagle High School 472   27:10.5 28:01.6 55:12.1
5 Rylee Tanner 718 Payette Area Composite Mountain Bike Team 464   27:07.8 28:04.3 55:12.1
6 Maya Weppner 729 Sage International School 456   29:44.3 29:58.3 59:42.6
7 Kobae Dye 726 PHS/Pocatello Pioneers 448   30:31.7 33:21.8 1:03:53.6
8 Alayna Geddes 730 Twin Falls High School 441   31:54.3 32:07.2 1:04:01.5
9 Nicole Helfrich 728 Madison High School 434   29:57.1 34:06.8 1:04:03.9
10 Malia Foley 734 Wood River High School 427   32:00.8 33:17.6 1:05:18.4
11 Kyleigh Cook 702 Capital High School 420   33:31.1 34:21.5 1:07:52.6
12 Ashley Eggers 715 Wood River High School 414   34:33.2 34:35.7 1:09:08.9
13 Lydia Colby 704 The Ambrose School 408   34:21.4 34:52.7 1:09:14.2
14 Lyla Wilmer 740 Boise Braves Mountain Bike Team 402   33:39.8 36:57.5 1:10:37.3
15 Dayna Hanners 717 Magic Valley Composite 396   36:39.1 31:24.0 1:13:03.2
16 Jessie Tuft 700 Canyon County Composite Cycling 390   35:02.9 39:49.2 1:14:52.1
17 Paris Goff 713 Eagle High School 385   34:53.1 40:28.2 1:15:21.3
18 Audrey Wambolt 712 Timberline High School 380   31:40.5 43:59.0 1:15:39.6
19 Abigayle Ellsworth 701 Capital High School 375   38:02.2 38:03.9 1:16:06.1
20 Ashlyn Fackrell 708 Madison High School 370   36:04.5 40:17.8 1:16:22.4
21 Emma Rowland 714 Sage International School 365   37:33.8 40:23.4 1:17:57.3
22 Kylie Bybee 705 Centennial High School 360   38:04.4 41:58.7 1:20:03.1
23 Anette Vogt 709 Sage International School 356   39:39.7 44:12.4 1:23:52.2
24 Kaia Wolfrom 710 Wood River High School 352   41:50.7 46:10.6 1:28:01.3

Female Sophomore

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Samantha Scott 404 Eagle High School 500   25:03.5 25:14.3 50:17.8
2 Annika Langdon 400 Borah High School 490   25:26.8 25:46.0 51:12.8
3 Darcie Bushee 410 Timberline High School 481   25:55.7 25:41.0 51:36.7
4 Amelie Bradley 412 Boise Braves Mountain Bike Team 472   27:33.6 29:20.8 56:54.4
5 Teagan Boggess 405 Boise Braves Mountain Bike Team 464   28:20.8 30:12.2 58:33.1
6 Elizabeth Mann 402 Teton High School 456   29:07.5 29:59.9 59:07.4
7 Victoria Horrocks 411 CHS/Pocatello Pioneers 448   31:37.8 31:03.6 1:02:41.4
8 Emma Kober 420 Twin Falls High School 441   31:27.6 32:39.0 1:04:06.6
9 Kristen St. Clair 407 Payette Area Composite Mountain Bike Team 434   31:25.8 34:41.6 1:06:07.5
10 Mattie Wilson 414 HHS/Pocatello Pioneers 427   35:27.2 38:16.2 1:13:43.4

Female JV

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Sara Olerud 106 Teton High School 540   24:25.3 25:09.2 49:34.6
2 Emma Hurst 107 Madison High School 530   24:46.5 25:25.1 50:11.6
3 Ketti Christensen 108 Madison High School 521   24:45.8 25:52.4 50:38.3
4 Mackenzie Lee 105 Teton Valley Composite 512   25:20.8 26:27.1 51:47.9
5 Brynne Kundrick 119 Payette Area Composite Mountain Bike Team 504   25:16.5 26:40.1 51:56.6
6 Geneva Dupuis 115 Wood River High School 496   26:03.5 27:13.6 53:17.2
7 Erica Gardner 103 HHS/Pocatello Pioneers 488   26:06.4 27:13.0 53:19.4
8 Sage LeMay 111 Sage International School 481   27:06.2 29:03.6 56:09.9
9 Natalie Woodard 100 Capital High School 474   27:54.8 29:10.8 57:05.6
10 Marisa Shalz 113 Boise Braves Mountain Bike Team 467   29:02.3 29:54.5 58:56.8
11 Luci Kraska 110 Boise Braves Mountain Bike Team 460   29:11.3 30:08.2 59:19.6
12 Paige DeShields 125 Wood River High School 454   30:11.3 31:57.4 1:02:08.8
13 Paige Rowland 114 Sage International School 448   30:37.1 31:55.8 1:02:32.9
14 Brittany Piquet 102 HHS/Pocatello Pioneers 442   32:09.8 32:07.5 1:04:17.4
15 Cheyenne Crawshaw 101 Eagle High School 436   32:17.4 37:31.9 1:09:49.4
16 Taylor Tatum 112 Middleton Vikings 430   33:46.4 36:06.9 1:09:53.4
17 Haylie Childers 117 Canyon County Composite Cycling 425   35:39.6 40:54.7 1:16:34.3
18 Baylee Boggess 121 Magic Valley Composite 420   40:52.8 38:39.6 1:24:32.4
PL-19 Madeline Tacher 127 Timberline High School 415   57:52.7 X X X X 57:52.7

Female Varsity

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Anja Jensen 7 Wood River High School 575   22:24.9 23:44.5 24:54.1 1:11:03.5
2 Annika Peacock 13 Jackson Hole Composite 565   23:06.9 23:51.6 24:39.8 1:11:38.3
3 Kaia Jensen 8 Wood River High School 556   23:40.2 24:22.2 24:18.6 1:12:21.1
4 Mary Brackett 3 Twin Falls High School 547   23:52.9 24:08.7 24:19.5 1:12:21.2
5 Mattalyn Geddes 12 Twin Falls High School 539   24:19.7 24:33.0 24:39.0 1:13:31.8
6 Lily Brunelle 6 Wood River High School 531   23:59.4 25:01.2 25:14.5 1:14:15.2
7 Morgan Hurst 4 Madison High School 523   24:28.6 25:28.2 26:43.1 1:16:40.1
8 Makena Gove 9 Wood River High School 516   24:43.7 26:02.6 27:06.7 1:17:53.1
9 Anna Gussner 10 Boise Braves Mountain Bike Team 509   25:13.5 26:32.0 26:28.4 1:18:13.9
10 Camden Mullens 5 Boise Braves Mountain Bike Team 502   26:02.7 28:02.3 28:04.1 1:22:09.2
11 Sydnie George 2 HHS/Pocatello Pioneers 495   27:15.9 27:59.9 28:39.2 1:23:55.2
12 Amelia Ellsworth 1 Capital High School 489   29:01.1 30:08.7 30:34.2 1:29:44.1