Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Female Freshman

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Nekane Powell 719 Boise Braves Mountain Bike Team 500   25:54.2 27:21.8 53:16.1
2 Luci Ludwig 731 Wood River High School 490   26:07.1 28:39.2 54:46.4
3 Catherine Hubinger 735 Eagle High School 481   27:35.5 28:56.9 56:32.5
4 Chloe Hopkins 707 Eagle High School 472   28:59.4 30:40.0 59:39.5
5 Rylee Tanner 718 Payette Area Composite Mountain Bike Team 464   28:59.1 32:04.1 1:01:03.3
6 Dayna Hanners 717 Magic Valley Composite 456   31:00.6 33:36.6 1:04:37.2
7 Skylar White 725 Teton Valley Composite 448   31:49.4 33:29.0 1:05:18.5
8 Maya Weppner 729 Sage International School 441   32:00.9 33:25.6 1:05:26.5
9 Alayna Geddes 730 Twin Falls High School 434   31:53.7 33:46.6 1:05:40.4
10 Ashley Eggers 715 Wood River High School 427   35:22.8 38:44.7 1:14:07.6
11 Kyleigh Cook 702 Capital High School 420   36:36.7 42:14.0 1:18:50.7
12 Liv Nelson 711 Wood River High School 414   38:15.8 41:50.8 1:20:06.6
13 Audrey Wambolt 712 Timberline High School 408   39:35.8 41:22.5 1:20:58.3
14 Emma Rowland 714 Sage International School 402   40:27.1 41:29.2 1:21:56.4
15 Lydia Colby 704 The Ambrose School 396   39:40.4 43:53.1 1:23:33.5
16 Jessie Tuft 700 Canyon County Composite Cycling 390   39:57.7 49:04.4 1:29:02.1
17 Sage Barlow 716 Jackson Hole Composite 385   43:45.7 46:30.6 1:30:16.4
18 Abigayle Ellsworth 701 Capital High School 380   41:57.7 48:33.6 1:30:31.3
PL-19 Kylie Bybee 705 Centennial High School 375   42:39.6 X X X X 42:39.6
PL-20 Paris Goff 713 Eagle High School 370   46:03.2 X X X X 46:03.2
PL-21 Anette Vogt 709 Sage International School 365   46:09.7 X X X X 46:09.7
PL-22 Kaia Wolfrom 710 Wood River High School 360   48:22.1 X X X X 48:22.1

Female Sophomore

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Samantha Scott 404 Eagle High School 500   25:34.4 27:06.8 52:41.2
2 Darcie Bushee 410 Timberline High School 490   27:05.1 28:28.5 55:33.7
3 Olivia Bingaman 418 Payette Area Composite Mountain Bike Team 481   28:43.5 29:58.1 58:41.6
4 Amelie Bradley 412 Boise Braves Mountain Bike Team 472   29:02.1 31:09.3 1:00:11.4
5 Kyla Cammack 406 Timberline High School 464   29:51.6 32:51.5 1:02:43.2
6 Elizabeth Mann 402 Teton High School 456   30:27.8 32:17.4 1:02:45.2
7 Teagan Boggess 405 Boise Braves Mountain Bike Team 448   30:00.2 33:24.9 1:03:25.1
8 Emma Kober 420 Twin Falls High School 441   32:25.1 34:31.1 1:06:56.2
9 Kristen St. Clair 407 Payette Area Composite Mountain Bike Team 434   31:42.6 35:30.0 1:07:12.7
10 Rylee Taylor 408 Boise Braves Mountain Bike Team 427   34:42.6 38:35.6 1:13:18.3
11 Mattie Wilson 414 HHS/Pocatello Pioneers 420   42:10.2 50:45.0 1:32:55.3

Female JV

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Annika Peacock 104 Jackson Hole Composite 540   24:02.6 25:05.0 49:07.7
2 Sara Olerud 106 Teton High School 530   24:52.4 26:14.2 51:06.6
3 Emma Hurst 107 Madison High School 521   25:25.3 27:56.0 53:21.3
4 Mackenzie Lee 105 Teton Valley Composite 512   28:08.4 29:46.2 57:54.6
5 Geneva Dupuis 115 Wood River High School 504   28:26.6 29:48.8 58:15.5
6 Erica Gardner 103 HHS/Pocatello Pioneers 496   28:17.1 30:01.8 58:18.9
7 Brynne Kundrick 119 Payette Area Composite Mountain Bike Team 488   28:34.1 30:48.5 59:22.7
8 Sage LeMay 111 Sage International School 481   28:55.4 31:35.3 1:00:30.7
9 Marisa Shalz 113 Boise Braves Mountain Bike Team 474   29:51.4 31:12.0 1:01:03.4
10 Ketti Christensen 108 Madison High School 467   27:28.4 29:06.4 1:01:34.8
11 Natalie Woodard 100 Capital High School 460   31:06.4 31:16.8 1:02:23.2
12 Luci Kraska 110 Boise Braves Mountain Bike Team 454   31:31.3 32:54.5 1:04:25.9
13 Paige Rowland 114 Sage International School 448   33:25.4 34:13.8 1:07:39.3
14 Brittany Piquet 102 HHS/Pocatello Pioneers 442   35:25.5 37:16.9 1:12:42.4
15 Baylee Boggess 121 Magic Valley Composite 436   35:11.1 37:51.3 1:13:02.5
16 Safiye Pinto Richards 124 Sage International School 430   34:38.1 39:06.5 1:13:44.7
17 Cheyenne Crawshaw 101 Eagle High School 425   37:17.2 38:50.2 1:16:07.5
18 Taylor Tatum 112 Middleton Vikings 420   37:17.6 39:32.1 1:16:49.7
PL-19 Haylie Childers 117 Canyon County Composite Cycling 415   44:32.7 X X X X 44:32.7
PL-20 Paige DeShields 125 Wood River High School 410   46:25.9 X X X X 46:25.9
PL-21 Madeline Tacher 127 Timberline High School 405   55:35.6 X X X X 55:35.6

Female Varsity

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Anja Jensen 7 Wood River High School 575   23:18.7 25:10.6 25:19.0 1:13:48.3
2 Kaia Jensen 8 Wood River High School 565   24:29.9 26:20.4 26:11.4 1:17:01.7
3 Mattalyn Geddes 12 Twin Falls High School 556   25:02.6 26:31.7 25:37.9 1:17:12.2
4 Mary Brackett 3 Twin Falls High School 547   24:45.1 26:27.0 26:33.5 1:17:45.7
5 Morgan Hurst 4 Madison High School 539   25:05.4 26:25.3 27:10.0 1:18:40.7
6 Anna Gussner 10 Boise Braves Mountain Bike Team 531   27:12.8 29:16.9 29:37.9 1:26:07.7
7 Makena Gove 9 Wood River High School 523   26:23.9 30:10.0 30:59.2 1:27:33.1
8 Camden Mullens 5 Boise Braves Mountain Bike Team 516   27:10.4 30:37.8 30:47.2 1:28:35.4
9 Sydnie George 2 HHS/Pocatello Pioneers 509   27:45.9 30:09.7 31:38.6 1:29:34.3
PL-10 Amelia Ellsworth 1 Capital High School 502   31:26.1 35:37.0 X X X X 1:07:03.1