Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Middle School Boys A

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Total
 
1 Ethan Wong 1085 Canyon County Composite Cycling 500   19:00.7 19:47.3 38:48.1
2 Mark Bitz 1070 Canyon County Composite Cycling 490   19:05.1 19:45.7 38:50.8
3 Cody Wyman 1078 Canyon County Composite Cycling 481   19:19.3 20:16.1 39:35.4
4 Jacob Krause 1009 Pocatello Pioneers 472   19:11.3 20:45.2 39:56.5
5 Connor Gardner 1098 Canyon County Composite Cycling 464   19:41.1 20:28.2 40:09.3
6 Hudson Van Middendorp 1013 Payette Area High School Mountain Bike Team 456   19:23.2 20:59.2 40:22.5
7 Cooper Wiley 1084 Boise Braves Mountain Bike Team 448   20:05.5 21:30.2 41:35.8
8 Noah Spangenberg 1012 Payette Area High School Mountain Bike Team 441   20:52.1 21:29.5 42:21.6
9 Kaden Keetch 1065 Centennial High School 434   21:24.8 22:06.7 43:31.5
10 Adam Fluckiger 1064 Magic Valley Composite 427   20:56.6 22:48.7 43:45.3
11 Taylor Arave 1116 Timberline High School 420   21:21.3 22:29.4 43:50.8
12 Eddy Moorman 1101 Eagle High School 414   21:49.9 23:15.8 45:05.8
13 Camas Alexander 1033 Payette Area High School Mountain Bike Team 408   21:26.2 23:50.6 45:16.8
14 Reid Konkol 1051 Boise Braves Mountain Bike Team 402   22:04.8 23:17.0 45:21.9
15 Thomas Krause 1039 Pocatello Pioneers 396   22:22.2 23:17.5 45:39.7
16 Cale Woods 1055 Payette Area High School Mountain Bike Team 390   22:31.1 23:15.1 45:46.2
17 Daniel Miller 1053 Boise Braves Mountain Bike Team 385   22:42.5 24:02.8 46:45.3
18 William Johnson 1072 Teton Region Composite 380   22:47.8 24:00.0 46:47.9
19 Daniel Boggess 718 Magic Valley Composite 375   22:44.1 24:10.9 46:55.1
20 William Fulks 1024 Pocatello Pioneers 370   22:33.2 24:37.9 47:11.1
21 Owen Galer 1059 Upper Valley Composite Team 365   22:26.8 24:57.6 47:24.5
22 Luke St.Clair 1044 Payette Area High School Mountain Bike Team 360   23:52.5 23:40.6 47:33.1
23 Oliver Anderson 1034 Boise Braves Mountain Bike Team 356   22:44.3 24:50.9 47:35.3
24 Tallon Aldous 1118 Salmon Composite 352   22:42.7 24:56.8 47:39.5
25 Gavin Galyardt 1050 Payette Area High School Mountain Bike Team 348   23:55.7 23:45.3 47:41.1
26 Jonah Hunt 1026 Payette Area High School Mountain Bike Team 344   23:55.1 24:20.1 48:15.2
27 Jaxon Orr 1083 Pocatello Pioneers 340   23:44.2 24:52.3 48:36.5
28 Haydn Kucy 1028 Payette Area High School Mountain Bike Team 336   23:56.7 24:59.7 48:56.5
29 Colton Ward 1015 Twin Falls High School 332   24:33.7 24:25.3 48:59.1
30 Cyrus Corbet 1020 Payette Area High School Mountain Bike Team 329   23:42.7 25:18.3 49:01.1
31 Tommy Astaldi 1035 Pocatello Pioneers 326   24:00.2 25:15.4 49:15.6
32 Josh Blaisdell 1062 Centennial High School 323   23:34.3 25:45.6 49:19.9
33 Brayden Smith 1089 Centennial High School 320   23:13.5 26:34.0 49:47.6
34 Avery Gaffney 1006 Centennial High School 317   23:40.1 27:02.5 50:42.6
35 Tyler McBride 1086 Magic Valley Composite 314   24:06.6 26:39.1 50:45.7
36 Connor Peterman 1074 Boise Braves Mountain Bike Team 311   24:46.8 26:00.5 50:47.4
37 Solomon Looney 1052 Payette Area High School Mountain Bike Team 308   25:19.2 25:35.0 50:54.3
38 Riker Johnson 1071 Upper Valley Composite Team 306   24:21.5 26:48.3 51:09.9
39 Cory Anderson 1047 Boise Braves Mountain Bike Team 304   23:33.8 27:36.8 51:10.7
40 Robbie Romero 1042 Payette Area High School Mountain Bike Team 302   24:32.9 27:01.9 51:34.9
41 Noah King 1073 Centennial High School 300   23:50.3 27:59.3 51:49.6
42 Colton Pimentel 1010 Pocatello Pioneers 298   22:18.7 30:18.1 52:36.9
43 Duke McFarland 1107 Independent riders 296   24:29.3 29:39.9 54:09.2
44 Xander Mayner 1068 Magic Valley Composite 294   25:32.8 30:42.0 56:14.8
45 Ethan Goodwin 1079 Timberline High School 292   23:27.8 40:10.3 1:03:38.1
PL-46 JayTen Holstine 1106 Magic Valley Composite 290   25:44.2 X X X X X X X X
PL-47 Carson Broadbent 1002 Twin Falls High School 289   25:58.3 X X X X X X X X
PL-48 Maverick Mendia 1040 Payette Area High School Mountain Bike Team 288   26:00.4 X X X X X X X X
PL-49 Ethan Sumsion 1057 Twin Falls High School 287   26:04.7 X X X X X X X X
PL-50 Charlie Park 1031 Boise Braves Mountain Bike Team 286   26:07.5 X X X X X X X X
PL-51 James Wright 1056 Magic Valley Composite 285   26:17.5 X X X X X X X X
PL-52 Hayden Fonnesbeck 1023 Centennial High School 284   27:02.7 X X X X X X X X
PL-53 Donald Hill 1099 Twin Falls High School 283   28:22.6 X X X X X X X X
PL-54 Roahn McCallum 1100 Salmon Composite 282   28:40.3 X X X X X X X X
PL-55 Aiden Neeser 716 Boise Braves Mountain Bike Team 281   30:50.8 X X X X X X X X

Middle School Boys B

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Total
 
1 Lance Wong 1077 Canyon County Composite Cycling 500   20:46.2
2 Tanner Jackson 1080 Canyon County Composite Cycling 490   22:05.2
3 Gabe Vogt 1102 Independent riders 481   22:14.8
4 Conor Carroll 1036 Sage International School 472   22:27.1
5 Lucas Jackson 1007 Sage International School 464   22:37.8
6 Taylor Brown 1114 Upper Valley Composite Team 456   22:39.1
7 Hunter Kari 1082 Sage International School 448   22:43.2
8 Tysen Brownlee 1003 Boise Braves Mountain Bike Team 441   22:43.6
9 Thomas Jones 719 Payette Area High School Mountain Bike Team 434   22:46.8
10 Gus Downey 717 Sage International School 427   23:57.4
11 Luke Downey 1005 Sage International School 420   24:28.5
12 Ned Eyer 1049 Eagle High School 414   24:59.8
13 Spencer Brown 1111 Upper Valley Composite Team 408   25:01.8
14 Isaac Wood 1017 Upper Valley Composite Team 402   25:18.2
15 Kade Bolen 1019 Boise Braves Mountain Bike Team 396   25:26.9
16 Noah Sawin 1117 Garden Valley High School 390   25:29.7
17 Max Ward 1090 Upper Valley Composite Team 385   25:59.3
18 Aaron Nokes 1110 Garden Valley High School 380   26:36.7
19 Daniel Welsh 1054 Sage International School 375   27:32.5
20 Adam Ellis 1037 Payette Area High School Mountain Bike Team 370   28:00.1
21 Clay Moore 1067 Sage International School 365   28:01.3
22 Hunter White 721 Garden Valley High School 360   28:06.5
23 Deacon Saulters 1043 Teton Region Composite 356   28:58.6
24 Mason Klingler 1027 Idaho Falls Composite Team 352   29:05.6
25 Caleb Klingler 1066 Idaho Falls Composite Team 348   29:15.1
26 Parker Ferguson 1105 Sage International School 344   29:22.5
27 Brett Hodges 722 Independent 340   29:23.1
28 Liston Saulters 1011 Teton Region Composite 336   29:23.7
29 Max Pendlebury 1069 Idaho Falls Composite Team 332   29:33.8
30 Colby Shannon 1104 Eagle High School 329   29:42.5
31 Porter St Clair 1075 Magic Valley Composite 326   29:59.7
32 Parker Ames 1001 Payette Area High School Mountain Bike Team 323   31:05.8
33 Zach Mayes 1030 Twin Falls High School 320   31:42.3
34 Tristan Bramwell 1063 Upper Valley Composite Team 317   34:44.7
35 Brandon Porter 1088 Upper Valley Composite Team 314   36:13.3
36 Kai Chandler-Younce 1113 Boise Braves Mountain Bike Team 311   39:28.5