Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Middle School Boys 7/8

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Noah Spangenberg 1079 Payette Area Composite Mountain Bike Team 500   14:06.0
2 Lance Wong 1060 Canyon County Composite Cycling 490   14:35.7
3 Jackson Jones 1051 Canyon County Composite Cycling 481   14:36.4
4 Peter Warner 1084 Teton Region Composite 472   14:36.8
5 Carson Hampton 1018 Timberline High School 464   14:41.9
6 Ethan Goodwin 1035 Timberline High School 456   15:13.6
7 Thomas Krause 1161 Pocatello Pioneers 448   15:14.3
8 William Fulks 1170 Pocatello Pioneers 441   15:14.7
9 Tallon Aldous 1156 Salmon Composite 434   15:19.3
10 Camas Alexander 1115 Payette Area Composite Mountain Bike Team 427   15:23.2
11 Owen Stoddard 1148 Pocatello Pioneers 420   15:28.6
12 Lucas Donahue 1068 Sage International School 414   15:32.9
13 Taylor Arave 1158 Timberline High School 408   15:37.4
14 Cory Anderson 1025 Boise Braves Mountain Bike Team 402   15:39.6
15 Asher Jacoby 1007 Teton Region Composite 396   15:45.9
16 Blake DeHart 1112 Wood River High School 390   15:48.1
17 Eddy Moorman 1032 Eagle High School 385   15:53.6
18 Gavin Galyardt 1040 Payette Area Composite Mountain Bike Team 380   16:03.3
19 Mac Wirth 1140 Independent riders 375   16:06.8
20 Lucas Jackson 1069 Sage International School 370   16:07.4
21 Adam Fluckiger 1105 Magic Valley Composite 365   16:10.5
22 Jonah Hunt 1132 Payette Area Composite Mountain Bike Team 360   16:11.1
23 Sam Clausen 1088 Teton Region Composite 356   16:29.4
24 Conor Carroll 1024 Timberline High School 352   16:39.2
25 Alex Phetmisay 1107 Boise Braves Mountain Bike Team 348   16:40.4
26 Spencer Brown 1155 Madison 344   16:41.2
27 Robbie Romero 1087 Payette Area Composite Mountain Bike Team 340   16:56.7
28 Tristan May 1096 Magic Valley Composite 336   16:57.8
29 Hayden Wilson 1127 Wood River High School 332   17:04.5
30 Taylor Brown 1159 Madison 329   17:05.6
31 Hunter Kari 1047 Boise Braves Mountain Bike Team 326   17:06.1
32 Owen Mitchell 1082 Boise Braves Mountain Bike Team 323   17:10.5
33 Bryce Foster 1014 Wood River High School 320   17:15.2
34 Charlie Park 1020 Boise Braves Mountain Bike Team 317   17:21.4
35 Luke St.Clair 1139 Payette Area Composite Mountain Bike Team 314   17:29.4
36 Daniel Welsh 1029 Sage International School 311   17:38.1
37 Timo Rigby 1162 Timberline High School 308   17:38.3
38 Solomon Looney 1092 Payette Area Composite Mountain Bike Team 306   17:41.2
39 Giovanni Ursillo 1125 Boise Braves Mountain Bike Team 304   17:46.4
40 Owen Welborn 1149 Payette Area Composite Mountain Bike Team 302   17:52.8
41 Colton Ward 1022 Magic Valley Composite 300   17:59.5
42 Tysen Brownlee 1098 Boise Braves Mountain Bike Team 298   18:02.3
43 Maverick Mendia 1074 Payette Area Composite Mountain Bike Team 296   18:10.5
44 Wylie Zellers 1171 Wood River High School 294   18:12.3
45 Karter Adams 1135 Madison 292   18:17.6
46 Seth Burton 1153 Pocatello Pioneers 290   18:18.2
47 Tommy Astaldi 1094 Pocatello Pioneers 289   18:18.8
48 Khristian Beck 1059 Teton Region Composite 288   18:19.4
49 Finn Coleman 1124 Boise Braves Mountain Bike Team 287   18:19.4
50 Avery Gaffney 1010 Capital High School 286   18:24.8
51 David Mandeville 1123 Wood River High School 285   18:31.3
52 Vernon Vail 1165 Eagle High School 284   18:35.1
53 Grady Spillman 1042 Boise Braves Mountain Bike Team 283   18:39.9
54 Thomas Hirsch 1160 Boise Braves Mountain Bike Team 282   18:41.5
55 Alex Hargrove 1001 Boise Braves Mountain Bike Team 281   18:42.3
56 Joseph Zumwalt 1056 Middleton Vikings 280   18:42.9
57 Rishi Cutchin 1086 Boise Braves Mountain Bike Team 279   18:50.1
58 Masaru Nakaya 1141 Timberline High School 278   18:50.5
59 Drew Colwell 1031 Canyon County Composite Cycling 277   18:50.7
60 Carsen Vail 1116 Capital High School 276   18:52.0
61 Noah Sawin 1078 Garden Valley High School 275   19:05.7
62 Asher Demarse 1006 Middleton Vikings 274   19:07.8
63 Tanner Bryner 1157 Timberline High School 273   19:08.4
64 Haydn Kucy 1045 Payette Area Composite Mountain Bike Team 272   19:08.5
65 parker robb 1150 Independent riders 271   19:08.5
66 Nicholas Elliott 1076 Teton Region Composite 270   19:11.6
67 Owen LaMontagne 1081 Boise Braves Mountain Bike Team 269   19:11.9
68 Kolten Branstetter 1137 Middleton Vikings 268   19:19.7
69 Spencer Peck 1093 Pocatello Pioneers 267   19:22.6
70 Nathan Schultz 1146 Centennial High School 266   19:23.9
71 Ayden Hutchinson 1011 Magic Valley Composite 265   19:27.3
72 Luca Mathieu 1067 Wood River High School 264   19:32.3
73 Matson Valenta 1143 Magic Valley Composite 263   19:36.5
74 Blake Smith 1176 Independent 262   19:36.9
75 Lucas Savage 1071 Wood River High School 261   19:51.0
76 Austin Reed 1103 Eagle High School 260   19:55.4
77 Benjamin Miller 1013 Boise Braves Mountain Bike Team 259   19:58.3
78 Deacon Saulters 1030 Teton Region Composite 258   19:58.3
79 Torin McDevitt 1163 Boise Braves Mountain Bike Team 257   19:58.5
80 Kaleb Harlin 1134 Timberline High School 256   20:05.2
81 Dalton Crawshaw 1122 Eagle High School 255   20:07.3
82 Aidan Ward 1106 Sage International School 254   20:14.1
83 James Wright 1053 Magic Valley Composite 253   20:18.0
84 Liston Saulters 1066 Teton Region Composite 252   20:23.1
85 Jack Wermerskirchen 1049 Boise Braves Mountain Bike Team 251   20:25.1
86 Ben Haislmaier 1012 Boise Braves Mountain Bike Team 250   20:33.5
87 Aaron Nokes 1104 Garden Valley High School 249   20:35.1
88 Ethan Boomgarden 1034 Garden Valley High School 248   20:57.1
89 Caleb Klingler 1016 Idaho Falls Composite - Rigby 247   21:02.7
90 Hunter White 1048 Garden Valley High School 246   21:03.8
91 Ben Evans 1110 Sage International School 245   21:14.0
92 Harrison Adams 1043 Canyon County Composite Cycling 244   21:22.9
93 Evan diVittorio 1037 Boise Braves Mountain Bike Team 243   21:24.4
94 Quentin Trull 1151 Centennial High School 242   21:38.3
95 Samuel Weller 1152 Payette Area Composite Mountain Bike Team 241   21:40.1
96 Miles Brenner 1144 Boise Braves Mountain Bike Team 240   21:59.1
97 Jefferey Gill 1131 Boise Braves Mountain Bike Team 239   22:08.6
98 Brett Hodges 1173 Garden Valley High School 238   22:09.8
99 Gabriel Winspear 1039 Boise Braves Mountain Bike Team 237   22:33.0
100 Landin Shaffer 1061 Upper Valley Composite Team 236   23:24.4
101 Wesley Simon 1168 Timberline High School 235   23:26.4
102 COLE Purser 1102 Timberline High School 234   23:27.2
103 Parker Ames 1083 Payette Area Composite Mountain Bike Team 233   23:31.2
104 Asher Czeschin 1108 Centennial High School 232   23:36.1
105 Jamison Greaves 1130 Payette Area Composite Mountain Bike Team 231   23:41.4
106 Zach Mayes 1100 Magic Valley Composite 230   23:42.3
107 Ashton Thompson 1008 Magic Valley Composite 229   24:43.1
108 Brady Campos 1113 Garden Valley High School 228   25:18.1
109 Josiah Elliott 1133 Magic Valley Composite 227   29:46.0
110 Bryce Frazier 1015 Boise Braves Mountain Bike Team 226   30:03.6

Middle School Boys 6th

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Branden Keetch 1114 Centennial High School 500   16:30.7
2 Leyton Jensen 1064 Canyon County Composite Cycling 490   17:23.7
3 Michael Krause 1172 Pocatello Pioneers 481   17:31.1
4 Alex Walters 1002 Madison 472   17:47.5
5 Will Bagley 1169 Pocatello Pioneers 464   17:57.1
6 Dallin Ford 1028 Pocatello Pioneers 456   18:16.1
7 Jens Christensen 1054 Madison 448   18:22.6
8 Walker Harvey 1167 Payette Area Composite Mountain Bike Team 441   18:29.9
9 Jackson Wyatt 1129 Sage International School 434   18:30.5
10 Mason VanOverbeke 1142 Eagle High School 427   18:38.1
11 Kyler Ward 1138 Madison 420   18:38.3
12 Colby LaMastra 1021 Boise Braves Mountain Bike Team 414   18:41.7
13 Keaton Swift 1136 Payette Area Composite Mountain Bike Team 408   18:44.2
14 Ben Boroff 1109 Capital High School 402   18:48.4
15 Graham Goodwin 1101 Eagle High School 396   18:59.2
16 Oliver Geddes 1147 Magic Valley Composite 390   19:17.4
17 Kash Marler 1058 Pocatello Pioneers 385   19:23.2
18 Austin Welch 1009 Magic Valley Composite 380   19:23.6
19 Mason Ward 1073 Magic Valley Composite 375   19:27.6
20 Conner Brown 1120 Sage International School 370   19:36.7
21 George Speirs 1041 Payette Area Composite Mountain Bike Team 365   19:40.5
22 Benjamin Woodard 1111 Capital High School 360   19:59.8
23 Carver Budge 1117 Pocatello Pioneers 356   20:10.9
24 Sidney Looney 1091 Payette Area Composite Mountain Bike Team 352   20:27.1
25 Jack Carey 1128 Payette Area Composite Mountain Bike Team 348   20:34.8
26 Lucas Midgett 1070 Sage International School 344   20:35.7
27 Miller Heider 1075 Magic Valley Composite 340   20:38.4
28 Cole Wilson 1175 Borah High School 336   21:17.3
29 Vincent Caligiuri 1166 Idaho Falls Composite - Rigby 332   21:17.8
30 Wyatt Crumrine 1099 Sage International School 329   21:21.5
31 Levi Karren 1063 Madison 326   21:24.6
32 Crew Pedersen 1026 Magic Valley Composite 323   21:41.9
33 Malachi Kugath 1072 Madison 320   23:01.7
34 Simon Karroum 1154 Pocatello Pioneers 317   23:16.1
35 Greyson Fulks 1126 Pocatello Pioneers 314   23:34.0
36 Eli Mills 1033 Idaho Falls Composite - Rigby 311   23:43.5
37 Collin McLaughlin 1119 Magic Valley Composite 308   23:44.4
38 Easton Kohlmeier 1174 Canyon County Composite Cycling 306   24:23.0
39 Corban Lewis 1121 Magic Valley Composite 304   25:00.0
40 Casey Smith 1019 Magic Valley Composite 302   26:48.2
41 Kaden Siniff 1057 Garden Valley High School 300   28:53.8
42 Lincoln Allen 1065 Middleton Vikings 298   36:13.3