Individual FINAL Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Middle School Boys A

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Total
 
1 Zane Lyon 1132 Independent riders 500   14:19.5 13:14.3 27:33.9
2 Ethan Wong 1085 Canyon County Composite Cycling 490   14:32.5 14:07.0 28:39.5
3 Mark Bitz 1070 Canyon County Composite Cycling 481   14:53.6 13:49.9 28:43.5
4 Noah Spangenberg 1012 Payette Area High School Mountain Bike Team 472   14:57.3 14:20.8 29:18.2
5 Cooper Wiley 1084 Boise Braves Mountain Bike Team 464   14:58.3 14:24.4 29:22.8
6 Jacob Krause 1009 Pocatello Pioneers 456   15:18.7 14:07.5 29:26.3
7 Cody Wyman 1078 Canyon County Composite Cycling 448   15:21.6 14:43.1 30:04.8
8 Connor Gardner 1098 Canyon County Composite Cycling 441   15:31.7 15:00.4 30:32.1
9 Arden Jacoby 1008 Teton Region Composite 434   16:13.6 14:34.7 30:48.3
10 Hudson Van Middendorp 1013 Payette Area High School Mountain Bike Team 427   15:59.4 14:50.4 30:49.8
11 Colton Pimentel 1010 Pocatello Pioneers 420   15:55.5 14:59.7 30:55.3
12 Tyler Anderson 1058 Magic Valley Composite 414   16:14.7 14:55.9 31:10.7
13 Sam Clausen 1048 Teton Region Composite 408   16:24.6 15:00.1 31:24.7
14 Adam Fluckiger 1064 Magic Valley Composite 402   16:05.7 15:37.0 31:42.7
15 Gabe Vogt 1102 Independent riders 396   16:31.4 15:18.3 31:49.7
16 Reid Konkol 1051 Boise Braves Mountain Bike Team 390   16:24.8 15:30.7 31:55.5
17 Peter Warner 1138 Teton Region Composite 385   16:35.2 15:22.2 31:57.5
18 Owen Galer 1059 Upper Valley Composite Team 380   16:43.5 15:14.1 31:57.6
19 Riker Johnson 1071 Upper Valley Composite Team 375   16:47.9 15:34.6 32:22.5
20 Oliver Anderson 1034 Boise Braves Mountain Bike Team 370   16:58.7 15:40.6 32:39.4
21 Eddy Moorman 1101 Eagle High School 365   16:33.7 16:10.5 32:44.2
22 Asher Jacoby 1038 Teton Region Composite 360   17:04.1 15:49.0 32:53.2
23 Owen Stoddard 1076 Pocatello Pioneers 356   17:04.9 16:04.8 33:09.8
24 Daniel Miller 1053 Boise Braves Mountain Bike Team 352   16:38.8 16:39.9 33:18.7
25 Tommy Astaldi 1035 Pocatello Pioneers 348   17:24.6 15:57.1 33:21.8
26 Connor Peterman 1074 Boise Braves Mountain Bike Team 344   17:32.2 15:54.2 33:26.5
27 Tallon Aldous 1118 Salmon Composite 340   17:00.2 16:27.0 33:27.2
28 Ansel Visser 1014 Teton Region Composite 336   17:24.2 16:08.7 33:32.9
29 Colton Ward 1015 Twin Falls High School 332   17:11.2 16:41.2 33:52.4
30 William Fulks 1024 Pocatello Pioneers 329   17:41.1 16:20.4 34:01.5
31 Ethan Goodwin 1079 Timberline High School 326   17:23.2 16:45.3 34:08.5
32 William Johnson 1072 Teton Region Composite 323   17:44.7 16:31.5 34:16.3
33 Joshua (JJ) Morris 1041 Teton Region Composite 320   17:40.3 16:48.2 34:28.5
34 Nico McGee 1087 Teton Region Composite 317   17:48.4 17:36.3 35:24.7
35 Cyrus Corbet 1020 Payette Area High School Mountain Bike Team 314   17:53.7 17:31.4 35:25.1
36 Avery Gaffney 1006 Centennial High School 311   18:30.8 17:09.3 35:40.2
37 Matthew Clifford 1004 Pocatello Pioneers 308   18:28.4 17:24.8 35:53.2
38 Taylor Arave 1116 Timberline High School 306   17:51.4 18:04.9 35:56.4
39 Aiden Neeser 1121 Boise Braves Mountain Bike Team 304   18:39.9 17:28.3 36:08.3
40 Jaxon Orr 1083 Pocatello Pioneers 302   19:21.7 17:42.5 37:04.3
41 Braxton Wheatley 1016 Pocatello Pioneers 300   18:45.2 18:19.5 37:04.8
42 Charlie Park 1031 Boise Braves Mountain Bike Team 298   18:56.9 18:20.4 37:17.4
43 Gus Downey 1120 Sage International School 296   19:11.4 18:27.3 37:38.7
44 Cory Anderson 1047 Boise Braves Mountain Bike Team 294   19:39.5 18:33.8 38:13.3
45 Maverick Mendia 1040 Payette Area High School Mountain Bike Team 292   19:29.4 19:12.4 38:41.9
46 Roahn McCallum 1100 Salmon Composite 290   19:36.9 20:35.8 40:12.8
47 Matthew Harlin 1130 Timberline High School 289   20:19.4 20:04.3 40:23.8
PL-48 Dusty Olson 1127 Salmon Composite 288   22:40.6 X X X X X X X X
PL-49 Kai Chandler-Younce 1113 Boise Braves Mountain Bike Team 287   25:48.3 X X X X X X X X
DQ Solomon Looney 1052 Payette Area High School Mountain Bike Team DQ   X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X

Middle School Boys B

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Total
 
1 Tanner Jackson 1080 Canyon County Composite Cycling 500   15:50.7
2 Lance Wong 1077 Canyon County Composite Cycling 490   16:08.2
3 Conor Carroll 1036 Sage International School 481   16:32.9
4 Lucas Jackson 1007 Sage International School 472   16:48.5
5 Tysen Brownlee 1003 Boise Braves Mountain Bike Team 464   17:00.3
6 Taylor Brown 1114 Upper Valley Composite Team 456   17:24.8
7 Tyler McBride 1086 Magic Valley Composite 448   17:41.7
8 Lucas Donahue 1097 Sage International School 441   17:49.2
9 Thomas Krause 1039 Pocatello Pioneers 434   17:52.3
10 Max Ward 1090 Upper Valley Composite Team 427   18:27.5
11 Roy Temple 1109 Teton Region Composite 420   18:30.8
12 JayTen Holstine 1106 Magic Valley Composite 414   18:40.5
13 Kenneth Lemon 1060 Upper Valley Composite Team 408   18:42.2
14 Khristian Beck 1103 Teton Region Composite 402   19:03.7
15 Luke Downey 1005 Sage International School 396   19:05.7
16 Nicholas Elliott 1021 Teton Region Composite 390   19:05.9
17 Oliver Hundere 1025 Teton Region Composite 385   19:18.7
18 Isaac Wood 1017 Upper Valley Composite Team 380   19:26.5
19 Noah Sawin 1117 Garden Valley High School 375   19:29.9
20 Daniel Welsh 1054 Sage International School 370   19:38.8
21 Kade Bolen 1019 Boise Braves Mountain Bike Team 365   19:58.5
22 Spencer Brown 1137 Upper Valley Composite Team 360   20:31.7
23 Liston Saulters 1011 Teton Region Composite 356   20:47.5
24 Alex Hargrove 1135 Boise Braves Mountain Bike Team 352   20:56.1
25 Deacon Saulters 1043 Teton Region Composite 348   21:05.7
26 Mason Klingler 1027 Idaho Falls Composite Team 344   21:06.3
27 Parker Ferguson 1105 Sage International School 340   21:10.8
28 Clay Moore 1067 Sage International School 336   21:15.2
29 Colby Shannon 1104 Eagle High School 332   21:56.2
30 Porter Hogge 1124 Idaho Falls Composite Team 329   22:24.6
31 Brett Hodges 1126 Independent 326   23:13.3
32 Payton Leavitt 1029 Idaho Falls Composite Team 323   23:14.3
33 Brandon Porter 1139 Upper Valley Composite Team 320   23:33.4
34 Aaron Nokes 1110 Garden Valley High School 317   23:46.5
35 Tristan Bramwell 1063 Upper Valley Composite Team 314   25:06.1
36 Zach Mayes 1030 Twin Falls High School 311   25:10.4
37 John Thomas Melia 1094 Eagle High School 308   25:11.8
38 Hunter White 1125 Garden Valley High School 306   25:22.9
39 Brady Campos 1115 Garden Valley High School 304   25:49.7
40 Xander Mayner 1134 Magic Valley Composite 302   29:00.8
DQ Parker Ames 1001 Payette Area High School Mountain Bike Team DQ   X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X