Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Freshman Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Annika Peacock 702 Jackson Hole Composite 500   23:55.5 25:38.9 49:34.4
2 Ketti Christensen 707 Madison/Upper Valley Composite 490   26:07.4 27:53.7 54:01.2
3 Emma Hurst 704 Madison/Upper Valley Composite 481   27:17.7 27:59.7 55:17.4
4 Samantha Scott 710 Eagle High School 472   27:16.1 28:02.8 55:18.9
5 Teagan Boggess 711 Boise Braves Mountain Bike Team 464   28:23.8 30:54.0 59:17.9
6 Mackenzie Lee 709 Teton Region Composite 456   28:38.5 32:12.6 1:00:51.1
7 Elizabeth Mann 703 Teton Region Composite 448   29:52.8 32:26.1 1:02:18.9
8 Hope Strohmeyer 706 Boise Braves Mountain Bike Team 441   30:19.5 32:17.6 1:02:37.1
9 Olivia Bingaman 723 Payette Area Composite Mountain Bike Team 434   31:01.1 32:39.7 1:03:40.8
10 Amiah Berg 701 Payette Area Composite Mountain Bike Team 427   31:04.6 32:52.7 1:03:57.4
11 Kristen St. Clair 722 Payette Area Composite Mountain Bike Team 420   31:30.7 33:03.5 1:04:34.2
12 Rylee Taylor 724 Boise Braves Mountain Bike Team 414   31:16.6 35:08.6 1:06:25.3
13 Darcie Bushee 719 Timberline High School 408   30:50.9 36:46.6 1:07:37.5
14 Emma Kober 720 Twin Falls High School 402   32:42.3 35:30.9 1:08:13.2
15 Ava Steckel 718 Boise Braves Mountain Bike Team 396   36:12.9 37:37.0 1:13:49.9

Sophomore Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Mattalyn Geddes 417 Twin Falls High School 500   25:47.3 26:27.5 52:14.9
2 Marisa Shalz 403 Boise Braves Mountain Bike Team 490   27:30.8 28:41.4 56:12.2
3 Sara Olerud 406 Teton Region Composite 481   28:23.8 31:02.7 59:26.6
4 Luci Kraska 402 Boise Braves Mountain Bike Team 472   31:29.7 32:23.7 1:03:53.4
5 Sage LeMay 405 Sage International School 464   30:31.3 33:42.5 1:04:13.9
6 Erica Gardner 400 HHS/Pocatello Pioneers 456   31:10.6 33:59.3 1:05:09.9
7 Geneva Dupuis 412 Wood River High School 448   30:53.7 34:20.4 1:05:14.2
8 Taylee Robinson 407 Middleton Vikings 441   32:52.4 35:43.0 1:08:35.4
9 Kelly Hodges 413 Capital High School 434   33:27.4 35:38.8 1:09:06.2
10 Paige DeShields 418 Wood River High School 427   32:39.8 38:30.3 1:11:10.2
11 Paige Rowland 419 Sage International School 420   36:31.7 37:41.9 1:14:13.7
12 Safiye Pinto Richards 420 Sage International School 414   35:42.4 39:36.5 1:15:18.9
13 Brittany Piquet 409 HHS/Pocatello Pioneers 408   36:18.1 39:14.3 1:15:32.4
PL-14 Madeline Tacher 415 Timberline High School 402   1:14:08.5 X X X X 1:14:08.5

JV Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Madison Lee 113 Teton Region Composite 540   24:04.5 26:09.5 50:14.1
2 Lily Brunelle 127 Wood River High School 530   25:57.7 27:18.2 53:15.9
3 Sydnie George 116 HHS/Pocatello Pioneers 521   26:23.3 28:15.0 54:38.4
4 Amelia Ellsworth 119 Capital High School 512   28:59.8 30:17.4 59:17.3
5 Anna Gussner 100 Boise Braves Mountain Bike Team 504   29:52.1 30:57.0 1:00:49.1
6 Carly Werdel 106 Boise Braves Mountain Bike Team 496   31:03.3 32:12.8 1:03:16.2
7 Sofi Serio 122 Boise Braves Mountain Bike Team 488   31:03.1 32:30.1 1:03:33.2
8 Lily Scarrow 123 Boise Braves Mountain Bike Team 481   32:04.3 33:30.7 1:05:35.1
9 Brennah Vogt 103 Sage International School 474   33:06.6 33:23.0 1:06:29.7
10 Halle Hopkins 111 Eagle High School 467   31:55.7 35:07.0 1:07:02.8
11 Kelsey Smith 112 Eagle High School 460   33:51.6 35:39.1 1:09:30.7
12 Tessa Tirrell 135 Idaho Falls Composite - North 454   34:43.2 37:56.0 1:12:39.2
13 Taylor Tatum 117 Middleton Vikings 448   36:09.1 38:37.0 1:14:46.2
14 Isabella Gale 125 Centennial High School 442   36:31.8 39:14.3 1:15:46.2
15 Baylee Boggess 102 Magic Valley Composite 436   37:59.4 43:04.7 1:21:04.1
16 Savana Swan 128 Wood River High School 430   41:25.9 46:09.6 1:27:35.5
17 Sarah Jane Clawson 115 Idaho Falls Composite - South 425   41:58.9 46:28.9 1:28:27.8
PL-18 Caitlin Briggs 104 Idaho Falls Composite - North 420   43:53.3 X X X X 43:53.3
PL-19 Camden Mullens 105 Boise Braves Mountain Bike Team 415   45:32.1 X X X X 45:32.1
PL-20 Anika Lyon 130 Wood River High School 410   1:15:09.4 X X X X 1:15:09.4

Varsity Girls

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Shelby Galinat 6 Boise Braves Mountain Bike Team 575   22:50.8 23:24.4 23:54.7 1:10:09.9
2 Anja Jensen 1 Wood River High School 565   22:34.6 24:07.8 25:03.5 1:11:45.9
3 Paige Smith 9 Magic Valley Composite 556   24:06.5 25:11.8 26:06.4 1:15:24.8
4 Makena Gove 7 Wood River High School 547   24:03.6 25:42.2 27:41.3 1:17:27.2
5 Morgan Hurst 4 Madison/Upper Valley Composite 539   24:43.6 26:45.5 27:00.0 1:18:29.2
6 Ariana Woods 10 Payette Area Composite Mountain Bike Team 531   26:13.3 27:27.3 27:47.6 1:21:28.3
7 Paige Roehling 8 Eagle High School 523   25:52.2 27:40.9 29:23.1 1:22:56.2
8 Kaia Jensen 2 Wood River High School 516   26:58.4 29:02.9 30:27.0 1:26:28.4
9 Makenna Scott 3 CHS/Pocatello Pioneers 509   27:10.1 30:33.5 30:13.0 1:27:56.7
10 Page Bitz 5 Canyon County Composite Cycling 502   27:20.8 30:11.8 31:16.5 1:28:49.2