Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Middle School Boys A

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Carson Hampton 1018 Timberline High School 500   20:31.5
2 Blake DeHart 1112 Wood River High School 490   21:08.2
3 Jackson Jones 1051 Canyon County Composite Cycling 481   21:35.2
4 Noah Spangenberg 1079 Payette Area Composite Mountain Bike Team 472   21:45.9
5 Adam Fluckiger 1105 Magic Valley Composite 464   21:51.2
6 Peter Warner 1084 Teton Region Composite 456   22:08.8
7 Asher Jacoby 1007 Teton Region Composite 448   22:13.5
8 Thomas Krause 1161 Pocatello Pioneers 441   22:14.7
9 Taylor Arave 1158 Timberline High School 434   23:04.4
10 Tallon Aldous 1156 Salmon Composite 427   23:11.5
11 Owen Stoddard 1148 Pocatello Pioneers 420   23:16.5
12 Camas Alexander 1115 Payette Area Composite Mountain Bike Team 414   23:38.7
13 Ethan Goodwin 1035 Timberline High School 408   23:47.4
14 Sam Clausen 1088 Teton Region Composite 402   23:48.8
15 Lance Wong 1060 Canyon County Composite Cycling 396   24:07.9
16 Mac Wirth 1140 Independent riders 390   24:42.4
17 Eddy Moorman 1032 Eagle High School 385   24:45.8
18 Lucas Donahue 1068 Sage International School 380   25:00.4
19 Lucas Jackson 1069 Sage International School 375   25:00.6
20 Colton Ward 1022 Magic Valley Composite 370   25:19.3
21 Gavin Galyardt 1040 Payette Area Composite Mountain Bike Team 365   25:33.8
22 Conor Carroll 1024 Timberline High School 360   25:40.6
23 Luke St.Clair 1139 Payette Area Composite Mountain Bike Team 356   25:41.1
24 Bryce Foster 1014 Wood River High School 352   25:44.6
25 Tommy Astaldi 1094 Pocatello Pioneers 348   25:50.5
26 Ansel Visser 1005 Teton Region Composite 344   26:12.4
27 Alex Phetmisay 1107 Boise Braves Mountain Bike Team 340   26:39.2
28 Jonah Hunt 1132 Payette Area Composite Mountain Bike Team 336   26:39.5
29 Taylor Brown 1159 Madison/Upper Valley Composite 332   26:48.5
30 Alex Hargrove 1001 Boise Braves Mountain Bike Team 329   26:50.2
31 Cory Anderson 1025 Boise Braves Mountain Bike Team 326   27:08.2
32 Karter Adams 1135 Madison/Upper Valley Composite 323   27:11.6
33 Wylie Zellers 1171 Wood River High School 320   27:21.6
34 Avery Gaffney 1010 Capital High School 317   27:24.3
35 Solomon Looney 1092 Payette Area Composite Mountain Bike Team 314   27:34.2
36 Daniel Welsh 1029 Sage International School 311   27:46.1
37 Robbie Romero 1087 Payette Area Composite Mountain Bike Team 308   27:46.6
38 Seth Burton 1153 Pocatello Pioneers 306   27:48.2
39 Owen Welborn 1149 Payette Area Composite Mountain Bike Team 304   27:56.7
40 Tristan May 1096 Magic Valley Composite 302   28:05.5
41 Hayden Wilson 1127 Wood River High School 300   28:15.4
42 Vernon Vail 1165 Eagle High School 298   28:16.5
43 Spencer Brown 1155 Madison/Upper Valley Composite 296   28:25.8
44 Grady Spillman 1042 Boise Braves Mountain Bike Team 294   28:44.4
45 Khristian Beck 1059 Teton Region Composite 292   28:55.8
46 Carsen Vail 1116 Capital High School 290   28:56.8
47 Joseph Zumwalt 1056 Middleton Vikings 289   28:58.6
48 Thomas Hirsch 1160 Boise Braves Mountain Bike Team 288   28:59.2
49 Charlie Park 1020 Boise Braves Mountain Bike Team 287   29:00.7
50 Masaru Nakaya 1141 Timberline High School 286   29:02.7
51 Maverick Mendia 1074 Payette Area Composite Mountain Bike Team 285   29:23.2
52 Owen Mitchell 1082 Boise Braves Mountain Bike Team 284   29:27.6
53 David Mandeville 1123 Wood River High School 283   29:29.3
54 Finn Coleman 1124 Boise Braves Mountain Bike Team 282   30:13.5
55 Noah Sawin 1078 Garden Valley High School 281   31:23.5

Middle School Boys B

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Holden Archie 1046 Wood River High School 500   24:31.1
2 Logan Jewell 1187 Teton Region Composite 490   24:46.6
3 Caleb Schuler 1193 Magic Valley Composite 481   24:57.4
4 Preston Johnson 1189 Pocatello Pioneers 472   26:00.9
5 Zander Douglas 1181 Wood River High School 464   26:46.1
6 Spencer Peck 1093 Pocatello Pioneers 456   27:06.5
7 Ian Johnson 1188 Madison/Upper Valley Composite 448   27:14.5
8 Ethan Mann 1036 Teton Region Composite 441   27:17.1
9 Remy Baler 1085 Teton Region Composite 434   27:28.8
10 Nicholas Elliott 1076 Teton Region Composite 427   28:05.5
11 Carson Broadbent 1180 Magic Valley Composite 420   28:33.9
12 Torin McDevitt 1163 Boise Braves Mountain Bike Team 414   28:36.3
13 Nico McGee 1077 Teton Region Composite 408   28:39.9
14 Braxton Wheatley 1197 Pocatello Pioneers 402   28:40.6
15 Josiah Elliott 1133 Magic Valley Composite 396   28:40.7
16 Jack Jordan 1191 Teton Region Composite 390   28:40.8
17 Jacob Hora 1052 Teton Region Composite 385   28:45.1
18 Lucas Savage 1071 Wood River High School 380   28:45.1
19 Matson Valenta 1143 Magic Valley Composite 375   29:05.1
20 Haydn Kucy 1045 Payette Area Composite Mountain Bike Team 370   29:11.6
21 Dalton Crawshaw 1122 Eagle High School 365   29:12.9
22 Jefferey Gill 1131 Boise Braves Mountain Bike Team 360   29:13.5
23 Austin Reed 1103 Eagle High School 356   29:16.3
24 Brett Hodges 1173 Garden Valley High School 352   29:33.1
25 Otto Olson 1089 Wood River High School 348   30:05.4
26 Leo Rinaldi 1062 Teton Region Composite 344   30:19.6
27 Isaac Oto 958 Eagle High School 340   30:50.4
28 Hunter White 1048 Garden Valley High School 336   31:30.2
29 Jonas Jensen 1186 Teton Region Composite 332   31:30.6
30 Jack Wermerskirchen 1049 Boise Braves Mountain Bike Team 329   31:31.4
31 Ty Woolstenhulme 1097 Teton Region Composite 326   31:36.1
32 James Wright 1053 Magic Valley Composite 323   31:36.7
33 Blake Smith 1176 Magic Valley Composite 320   32:08.1
34 Ayden Hutchinson 1011 Magic Valley Composite 317   32:08.7
35 Owen LaMontagne 1081 Boise Braves Mountain Bike Team 314   32:10.2
36 Deacon Saulters 1030 Teton Region Composite 311   32:37.6
37 Aidan Ward 1106 Sage International School 308   33:27.8
38 Ryder Helms 955 Magic Valley Composite 306   33:46.1
39 Samuel Weller 1152 Payette Area Composite Mountain Bike Team 304   33:48.8
40 Nathan Schultz 1146 Centennial High School 302   33:51.4
41 Luca Mathieu 1067 Wood River High School 300   33:52.2
42 Jesse Keefe 957 Wood River High School 298   33:52.2
43 Jordan Hill 1055 Pocatello Pioneers 296   33:53.2
44 Kolten Branstetter 1137 Middleton Vikings 294   34:01.5
45 Tanner Bryner 1157 Timberline High School 292   34:01.9
46 Benjamin Miller 1013 Boise Braves Mountain Bike Team 290   34:02.6
47 Caleb Klingler 1016 Idaho Falls Composite - Rigby 289   34:07.2
48 Aaron Nokes 1104 Garden Valley High School 288   34:41.4
49 Evan diVittorio 1037 Boise Braves Mountain Bike Team 287   35:51.9
50 Liston Saulters 1066 Teton Region Composite 286   36:17.9
51 Zach Mayes 1100 Magic Valley Composite 285   36:49.8
52 Jamison Greaves 1130 Payette Area Composite Mountain Bike Team 284   36:54.4
53 Ben Evans 1110 Sage International School 283   37:06.2
54 Aige Christensen 1000 Madison/Upper Valley Composite 282   37:44.5
55 Landin Shaffer 1061 Madison/Upper Valley Composite 281   38:16.3
56 Parker Ames 1083 Payette Area Composite Mountain Bike Team 280   38:35.4
57 Ashton Thompson 20 Magic Valley Composite 279   38:38.6
58 Wesley Simon 1168 Timberline High School 278   38:43.4
59 Brady Campos 1113 Garden Valley High School 277   40:31.4
60 Sam Robins 1090 Madison/Upper Valley Composite 276   40:34.1
61 COLE Purser 1102 Timberline High School 275   43:01.4
62 Bryce Frazier 1015 Boise Braves Mountain Bike Team 274   46:13.7

Middle School Boys 6th

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Branden Keetch 1114 Centennial High School 500   25:02.9
2 Austin Welch 1009 Magic Valley Composite 490   25:23.5
3 Oliver Smith 1080 Teton Region Composite 481   26:15.2
4 Mason Ward 1073 Magic Valley Composite 472   27:00.2
5 Alex Walters 1002 Madison/Upper Valley Composite 464   27:12.2
6 Dallin Ford 1028 Pocatello Pioneers 456   27:31.2
7 Kash Marler 1058 Pocatello Pioneers 448   27:50.4
8 Oliver Geddes 1147 Magic Valley Composite 441   27:51.2
9 Jens Christensen 1054 Madison/Upper Valley Composite 434   28:03.2
10 Leyton Jensen 1064 Canyon County Composite Cycling 427   28:37.2
11 Graham Goodwin 1101 Eagle High School 420   29:06.7
12 Brixton Jordan 1190 Teton Region Composite 414   29:13.9
13 Walker Harvey 1167 Payette Area Composite Mountain Bike Team 408   29:26.2
14 Jackson Wyatt 1129 Sage International School 402   29:51.7
15 Kyler Ward 1138 Madison/Upper Valley Composite 396   29:53.7
16 Asher Bailey 1178 Madison/Upper Valley Composite 390   30:29.2
17 Mason VanOverbeke 1142 Eagle High School 385   30:44.9
18 Lucas Midgett 1070 Sage International School 380   30:48.7
19 Benjamin Woodard 1111 Capital High School 375   30:59.6
20 Conner Brown 1120 Sage International School 370   31:15.2
21 Levi Karren 1063 Madison/Upper Valley Composite 365   31:15.4
22 Simon Karroum 1154 Pocatello Pioneers 360   31:17.7
23 Sidney Looney 1091 Payette Area Composite Mountain Bike Team 356   32:04.3
24 Jack Carey 1128 Payette Area Composite Mountain Bike Team 352   32:06.4
25 Crew Pedersen 1026 Magic Valley Composite 348   32:38.9
26 Vincent Caligiuri 1166 Idaho Falls Composite - Rigby 344   34:00.4
27 Dagan Restuccia 1027 Teton Region Composite 340   34:04.9
28 Miller Heider 1075 Magic Valley Composite 336   34:46.4
29 Lincoln Allen 1065 Middleton Vikings 332   36:07.7
30 Ezra Visser 1038 Teton Region Composite 329   37:55.2
31 Wyatt Crumrine 1099 Sage International School 326   38:20.6
32 Will Bagley 1169 Pocatello Pioneers 323   38:49.4
33 Collin McLaughlin 1119 Magic Valley Composite 320   39:19.6
34 Eli Mills 1033 Idaho Falls Composite - Rigby 317   39:26.9
35 Corban Lewis 1121 Magic Valley Composite 314   41:21.3
36 Kaden Siniff 1057 Garden Valley High School 311   45:31.7
37 Jaxon Wilder 1196 Idaho Falls Composite - Rigby 308   46:52.8
38 Andrew Black 1004 Idaho Falls Composite - Rigby 306   47:03.5