Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Middle School Boys A

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Carson Hampton 1018 Timberline High School 500   21:49.7
2 Jackson Jones 1051 Canyon County Composite Cycling 490   21:53.8
3 Peter Warner 1084 Teton Region Composite 481   22:24.9
4 Noah Spangenberg 1079 Payette Area Composite Mountain Bike Team 472   22:39.4
5 Thomas Krause 1161 Pocatello Pioneers 464   22:53.9
6 Asher Jacoby 1007 Teton Region Composite 456   23:14.8
7 Owen Stoddard 1148 Pocatello Pioneers 448   23:17.6
8 Ethan Goodwin 1035 Timberline High School 441   23:19.7
9 Blake DeHart 1112 Wood River High School 434   23:40.4
10 Camas Alexander 1115 Payette Area Composite Mountain Bike Team 427   23:45.4
11 Adam Fluckiger 1105 Magic Valley Composite 420   23:48.7
12 Taylor Arave 1158 Timberline High School 414   23:55.2
13 Tallon Aldous 1156 Salmon Composite 408   23:57.6
14 Sam Clausen 1088 Teton Region Composite 402   24:13.3
15 William Fulks 1170 Pocatello Pioneers 396   24:22.4
16 Cory Anderson 1025 Boise Braves Mountain Bike Team 390   24:37.7
17 Lance Wong 1060 Canyon County Composite Cycling 385   24:42.9
18 Conor Carroll 1024 Timberline High School 380   25:21.7
19 Gavin Galyardt 1040 Payette Area Composite Mountain Bike Team 375   25:26.9
20 Ansel Visser 1005 Teton Region Composite 370   25:32.4
21 Bryce Foster 1014 Wood River High School 365   25:44.8
22 Tommy Astaldi 1094 Pocatello Pioneers 360   26:02.4
23 Lucas Donahue 1068 Sage International School 356   26:26.8
24 Eddy Moorman 1032 Eagle High School 352   26:41.0
25 Tristan May 1096 Magic Valley Composite 348   26:56.9
26 Colton Ward 1022 Magic Valley Composite 344   26:59.7
27 Lucas Jackson 1069 Sage International School 340   27:01.7
28 Hayden Wilson 1127 Wood River High School 336   27:05.1
29 Seth Burton 1153 Pocatello Pioneers 332   27:15.1
30 Jonah Hunt 1132 Payette Area Composite Mountain Bike Team 329   27:20.1
31 Alex Phetmisay 1107 Boise Braves Mountain Bike Team 326   27:30.7
32 Solomon Looney 1092 Payette Area Composite Mountain Bike Team 323   27:38.6
33 Charlie Park 1020 Boise Braves Mountain Bike Team 320   27:40.7
34 Taylor Brown 1159 Madison/Upper Valley Composite 317   27:55.8
35 Spencer Brown 1155 Madison/Upper Valley Composite 314   27:58.4
36 Karter Adams 1135 Madison/Upper Valley Composite 311   28:02.3
37 Carsen Vail 1116 Capital High School 308   28:04.4
38 Alex Hargrove 1001 Boise Braves Mountain Bike Team 306   28:06.8
39 Robbie Romero 1087 Payette Area Composite Mountain Bike Team 304   28:10.8
40 Luke St.Clair 1139 Payette Area Composite Mountain Bike Team 302   28:11.2
41 Wylie Zellers 1171 Wood River High School 300   28:17.6
42 Avery Gaffney 1010 Capital High School 298   28:21.2
43 Joseph Zumwalt 1056 Middleton Vikings 296   28:29.4
44 Vernon Vail 1165 Eagle High School 294   28:32.4
45 Khristian Beck 1059 Teton Region Composite 292   28:40.1
46 David Mandeville 1123 Wood River High School 290   29:03.9
47 Masaru Nakaya 1141 Timberline High School 289   29:10.8
48 Daniel Welsh 1029 Sage International School 288   29:45.9
49 Maverick Mendia 1074 Payette Area Composite Mountain Bike Team 287   30:26.7
50 Thomas Hirsch 1160 Boise Braves Mountain Bike Team 286   30:26.7
51 Noah Sawin 1078 Garden Valley High School 285   30:49.9
52 Drew Colwell 1031 Canyon County Composite Cycling 284   31:02.7

Middle School Boys B

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Logan Jewell 1187 Teton Region Composite 500   27:13.3
2 Robert Schuler 1193 Magic Valley Composite 490   27:40.8
3 Kjetil Hassman 1182 Lone Peak 481   28:11.4
4 Remy Baler 1085 Teton Region Composite 472   28:27.5
5 Ian Johnson 1188 Madison/Upper Valley Composite 464   28:31.3
6 Jack Jordan 1191 Teton Region Composite 456   28:38.6
7 Nicholas Elliott 1076 Teton Region Composite 448   28:57.3
8 Preston Johnson 1189 Pocatello Pioneers 441   29:03.1
9 Torin McDevitt 1163 Boise Braves Mountain Bike Team 434   29:09.4
10 Spencer Peck 1093 Pocatello Pioneers 427   29:15.6
11 Nico McGee 1077 Teton Region Composite 420   29:25.1
12 Braxton Wheatley 1197 Pocatello Pioneers 414   29:44.6
13 Lucas Savage 1071 Wood River High School 408   29:48.1
14 Leo Rinaldi 1062 Teton Region Composite 402   29:50.3
15 Blake Smith 1176 Magic Valley Composite 396   29:55.1
16 Josiah Elliott 1133 Magic Valley Composite 390   29:59.5
17 Ethan Mann 1036 Teton Region Composite 385   30:02.5
18 Jacob Hora 1052 Teton Region Composite 380   30:02.7
19 Nathan Schultz 1146 Centennial High School 375   30:04.9
20 Carson Broadbent 1180 Magic Valley Composite 370   30:08.4
21 Matson Valenta 1143 Magic Valley Composite 365   30:13.1
22 Ty Woolstenhulme 1097 Teton Region Composite 360   30:15.5
23 Asher Demarse 1006 Middleton Vikings 356   30:21.4
24 James Wright 1053 Magic Valley Composite 352   30:24.8
25 Benjamin Miller 1013 Boise Braves Mountain Bike Team 348   30:29.1
26 Samuel Weller 1152 Payette Area Composite Mountain Bike Team 344   30:36.2
27 Haydn Kucy 1045 Payette Area Composite Mountain Bike Team 340   30:37.8
28 Austin Reed 1103 Eagle High School 336   30:41.3
29 Kolten Branstetter 1137 Middleton Vikings 332   30:41.3
30 Luca Mathieu 1067 Wood River High School 329   30:46.6
31 Jonas Jensen 1186 Teton Region Composite 326   31:18.9
32 Hunter White 1048 Garden Valley High School 323   31:21.7
33 Aidan Ward 1106 Sage International School 320   31:25.6
34 Jordan Hill 1055 Pocatello Pioneers 317   31:31.5
35 Tanner Bryner 1157 Timberline High School 314   31:32.8
36 Dalton Crawshaw 1122 Eagle High School 311   32:15.5
37 Evan diVittorio 1037 Boise Braves Mountain Bike Team 308   32:20.8
38 Jack Wermerskirchen 1049 Boise Braves Mountain Bike Team 306   32:29.1
39 Deacon Saulters 1030 Teton Region Composite 304   32:37.6
40 Caleb Klingler 1016 Idaho Falls Composite - Rigby 302   32:44.3
41 Harrison Adams 1043 Canyon County Composite Cycling 300   32:46.7
42 Kaleb Harlin 1134 Timberline High School 298   32:56.1
43 Liston Saulters 1066 Teton Region Composite 296   33:25.5
44 Ashton Thompson 1008 Magic Valley Composite 294   34:07.1
45 Ethan Boomgarden 1034 Garden Valley High School 292   34:32.6
46 Zach Mayes 1100 Magic Valley Composite 290   35:01.5
47 Colby Shannon 1194 Eagle High School 289   36:13.1
48 Sam Robins 1090 Madison/Upper Valley Composite 288   37:19.8
49 Miles Brenner 1144 Boise Braves Mountain Bike Team 287   37:47.9
50 Aige Christensen 1000 Madison/Upper Valley Composite 286   38:05.1
51 Landin Schaffer 1061 Madison/Upper Valley Composite 285   38:09.9
52 Wesley Simon 1168 Timberline High School 284   38:53.8
53 Brady Campos 1113 Garden Valley High School 283   39:13.1
54 Gabriel Winspear 1039 Boise Braves Mountain Bike Team 282   39:39.8
55 Parker Ames 1083 Payette Area Composite Mountain Bike Team 281   40:37.7
56 Jamison Greaves 1130 Payette Area Composite Mountain Bike Team 280   40:44.6
57 COLE Purser 1102 Timberline High School 279   41:05.1
58 Seth Balls 1179 Idaho Falls Composite - North 278   50:48.1

Middle School Boys 6th

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Branden Keetch 1114 Centennial High School 500   26:01.3
2 Michael Krause 1172 Pocatello Pioneers 490   27:06.8
3 Alex Walters 1002 Madison/Upper Valley Composite 481   27:09.1
4 Oliver Smith 1080 Teton Region Composite 472   27:10.5
5 Dallin Ford 1028 Pocatello Pioneers 464   27:22.3
6 Will Bagley 1169 Pocatello Pioneers 456   27:24.8
7 Jens Christensen 1054 Madison/Upper Valley Composite 448   27:42.6
8 Nico Yeomans 1195 Teton Region Composite 441   27:47.2
9 Kash Marler 1058 Pocatello Pioneers 434   28:11.4
10 Leyton Jensen 1064 Canyon County Composite Cycling 427   28:14.2
11 Mason Ward 1073 Magic Valley Composite 420   28:18.9
12 Oliver Geddes 1147 Magic Valley Composite 414   28:28.8
13 Colby LaMastra 1021 Boise Braves Mountain Bike Team 408   29:08.5
14 Kyler Ward 1138 Madison/Upper Valley Composite 402   29:18.8
15 Jackson Wyatt 1129 Sage International School 396   29:23.1
16 Levi Karren 1063 Madison/Upper Valley Composite 390   29:23.8
17 Graham Goodwin 1101 Eagle High School 385   29:30.4
18 Walker Harvey 1167 Payette Area Composite Mountain Bike Team 380   29:58.4
19 Asher Bailey 1178 Madison/Upper Valley Composite 375   29:59.7
20 Brixton Jordan 1190 Teton Region Composite 370   30:01.3
21 Lucas Midgett 1070 Sage International School 365   30:26.1
22 George Speirs 1041 Payette Area Composite Mountain Bike Team 360   30:42.3
23 Crew Pedersen 1026 Magic Valley Composite 356   30:55.1
24 Hayden Wieloh 1044 Teton Region Composite 352   31:09.1
25 Simon Karroum 1154 Pocatello Pioneers 348   31:12.7
26 Sidney Looney 1091 Payette Area Composite Mountain Bike Team 344   31:14.6
27 Carver Budge 1117 Pocatello Pioneers 340   31:16.1
28 Malachi Kugath 1072 Madison/Upper Valley Composite 336   31:27.9
29 Austin Welch 1009 Magic Valley Composite 332   31:33.4
30 Vincent Caligiuri 1166 Idaho Falls Composite - Rigby 329   32:11.3
31 Jack Carey 1128 Payette Area Composite Mountain Bike Team 326   32:22.3
32 Brigham Ashment 1177 Madison/Upper Valley Composite 323   32:29.6
33 Miller Heider 1075 Magic Valley Composite 320   33:12.6
34 Benjamin Woodard 1111 Capital High School 317   33:43.7
35 Dagan Restuccia 1027 Teton Region Composite 314   34:04.2
36 Lincoln Allen 1065 Middleton Vikings 311   35:24.1
37 Ezra Visser 1038 Teton Region Composite 308   36:54.6
38 Eli Mills 1033 Idaho Falls Composite - Rigby 306   37:23.8
39 Casey Smith 1019 Magic Valley Composite 304   37:30.3
40 Greyson Fulks 1126 Pocatello Pioneers 302   38:12.8
41 Collin McLaughlin 1119 Magic Valley Composite 300   38:28.2
42 Matthew Jennings 1185 Lone Peak 298   38:29.6
43 Kaden Siniff 1057 Garden Valley High School 296   39:08.1
44 Cannon Roach 1017 Madison/Upper Valley Composite 294   39:14.6
45 Jack Heiner 1183 Madison/Upper Valley Composite 292   39:55.2
46 Easton Kohlmeier 1174 Canyon County Composite Cycling 290   40:43.4
47 Connor Bailey 1023 Madison/Upper Valley Composite 289   43:02.6
48 Andrew Black 1004 Idaho Falls Composite - Rigby 288   45:31.9
49 Jaxon Wilder 1196 Idaho Falls Composite - Rigby 287   48:12.9