Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Female Freshman

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Nekane Powell 719 Boise Braves Mountain Bike Team 550   20:33.9 21:37.3 42:11.2
2 Luci Ludwig 731 Wood River High School 539   21:40.2 22:41.3 44:21.5
3 Chloe Hopkins 707 Eagle High School 529   22:54.3 24:34.2 47:28.5
4 Rylee Tanner 718 Payette Area Composite Mountain Bike Team 519   23:18.8 25:15.8 48:34.7
5 Nicole Helfrich 728 Madison High School 510   23:57.6 26:02.5 50:00.1
6 Kobae Dye 726 PHS/Pocatello Pioneers 501   24:06.7 25:56.0 50:02.7
7 Malia Foley 734 Wood River High School 492   25:34.2 27:55.6 53:29.8
8 Dayna Hanners 717 Magic Valley Composite 484   26:53.3 29:33.2 56:26.5
9 Ashley Eggers 715 Wood River High School 476   27:00.4 30:18.6 57:19.1
10 Kyleigh Cook 702 Capital High School 468   28:38.8 29:07.6 57:46.5
11 Alayna Geddes 730 Twin Falls High School 460   27:42.2 30:24.3 58:06.5
12 Paris Goff 713 Eagle High School 453   28:56.6 30:10.5 59:07.2
13 Lydia Colby 704 The Ambrose School 446   28:45.9 31:14.2 1:00:00.1
14 Audrey Wambolt 712 Timberline High School 439   29:23.8 31:35.6 1:00:59.5
15 Lyla Wilmer 740 Boise Braves Mountain Bike Team 432   29:24.4 31:36.3 1:01:00.7
16 Sage Barlow 716 Jackson Hole Composite 425   29:27.9 31:37.7 1:01:05.6
17 Jessie Tuft 700 Canyon County Composite Cycling 419   30:41.6 33:41.8 1:04:23.4
18 Abigayle Ellsworth 701 Capital High School 413   30:44.9 34:52.5 1:05:37.5
19 Emma Rowland 714 Sage International School 407   32:52.2 36:37.0 1:09:29.3
20 Kylie Bybee 705 Centennial High School 401   34:34.7 40:41.0 1:15:15.7
21 Anette Vogt 709 Sage International School 395   35:19.1 40:49.4 1:16:08.5
22 Kaia Wolfrom 710 Wood River High School 389   39:43.4 43:23.8 1:23:07.2

Female Sophomore

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Samantha Scott 404 Eagle High School 550   20:12.9 21:56.0 42:08.9
2 Annika Langdon 400 Borah High School 539   22:26.1 24:18.6 46:44.7
3 Darcie Bushee 410 Timberline High School 529   23:08.3 23:50.9 46:59.2
4 Amelie Bradley 412 Boise Braves Mountain Bike Team 519   22:53.6 25:04.2 47:57.8
5 Olivia Bingaman 418 Payette Area Composite Mountain Bike Team 510   25:01.6 24:59.1 50:00.8
6 Kristen St. Clair 407 Payette Area Composite Mountain Bike Team 501   25:03.1 25:52.8 50:55.9
7 Kyla Cammack 406 Timberline High School 492   26:46.1 28:47.7 55:33.9
8 Emma Kober 420 Twin Falls High School 484   27:09.9 29:55.2 57:05.1
9 Alexis Bohren 403 Centennial High School 476   41:39.2 45:06.1 1:26:45.3

Female JV

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Sara Olerud 106 Teton High School 590   20:44.7 22:04.4 42:49.2
2 Ketti Christensen 108 Madison High School 579   21:01.6 23:43.6 44:45.2
3 Mackenzie Lee 105 Teton Valley Composite 569   22:15.9 23:17.5 45:33.4
4 Emma Hurst 107 Madison High School 559   22:36.5 23:29.9 46:06.4
5 Erica Gardner 103 HHS/Pocatello Pioneers 550   22:49.6 24:15.2 47:04.8
6 Geneva Dupuis 115 Wood River High School 541   23:09.4 25:31.3 48:40.7
7 Natalie Woodard 100 Capital High School 532   23:52.6 25:50.1 49:42.8
8 Sofi Serio 109 Boise Braves Mountain Bike Team 524   25:15.1 26:32.0 51:47.1
9 Marisa Shalz 113 Boise Braves Mountain Bike Team 516   25:23.8 26:49.0 52:12.9
10 Brittany Piquet 102 HHS/Pocatello Pioneers 508   25:21.1 27:54.5 53:15.7
11 Sage LeMay 111 Sage International School 500   25:26.9 29:06.8 54:33.7
12 Paige Rowland 114 Sage International School 493   27:25.8 28:18.1 55:44.0
13 Luci Kraska 110 Boise Braves Mountain Bike Team 486   28:00.8 29:12.6 57:13.5
14 Eloise White 122 Boise Braves Mountain Bike Team 479   28:00.6 29:19.8 57:20.4
15 Paige DeShields 125 Wood River High School 472   27:59.6 29:26.5 57:26.1
16 Cheyenne Crawshaw 101 Eagle High School 465   28:01.6 29:28.7 57:30.4
17 Haylie Childers 117 Canyon County Composite Cycling 459   29:08.9 34:03.3 1:03:12.2
18 Baylee Boggess 121 Magic Valley Composite 453   31:38.4 33:18.2 1:04:56.6
19 Taylor Tatum 112 Middleton Vikings 447   29:42.3 38:11.7 1:07:54.1

Female Varsity

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Anja Jensen 7 Wood River High School 625   19:14.3 21:22.8 21:11.7 1:01:48.9
2 Mary Brackett 3 Twin Falls High School 614   20:13.5 21:16.1 21:12.0 1:02:41.7
3 Mattalyn Geddes 12 Twin Falls High School 604   20:06.1 22:04.4 22:25.8 1:04:36.4
4 Kaia Jensen 8 Wood River High School 594   20:12.3 22:15.1 22:09.1 1:04:36.6
5 Morgan Hurst 4 Madison High School 585   20:34.3 22:17.3 22:20.2 1:05:11.9
6 Lily Brunelle 6 Wood River High School 576   21:20.3 22:23.5 23:03.2 1:06:47.1
7 Camden Mullens 5 Boise Braves Mountain Bike Team 567   21:30.8 23:56.3 24:44.1 1:10:11.4
8 Makena Gove 14 Wood River High School 559   21:34.3 24:23.4 25:01.6 1:10:59.3
9 Amelia Ellsworth 1 Capital High School 551   22:44.4 24:39.5 25:03.4 1:12:27.4
10 Sydnie George 2 HHS/Pocatello Pioneers 543   22:46.3 25:00.9 25:46.0 1:13:33.2
11 Anna Gussner 10 Boise Braves Mountain Bike Team 535   22:33.6 25:27.4 27:08.6 1:15:09.7