Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Female 6th Grade

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Evie Jensen 6518 Canyon County Composite Cycling 550   24:00.8
2 Laynee Colwell 6519 Canyon County Composite Cycling 539   24:43.3
3 Katelyn Cook 6502 Capital High School 529   24:45.7
4 Mackenzie Haynes 6535 Payette Area Composite Mountain Bike Team 519   25:07.3
5 Daisha Jacoby 6508 Teton Valley Composite 510   25:07.6
6 Isabel Warner 6516 Teton Valley Composite 501   26:01.5
7 Mckensie Smith 6526 HHS/Pocatello Pioneers 492   26:04.3
8 Maggie Scanlan 6501 Capital High School 484   26:42.4
9 Celeste Moorman 6512 Eagle High School 476   26:43.5
10 Indie Budge 6504 HHS/Pocatello Pioneers 468   26:47.3
11 Mazzy Conners 6527 Wood River High School 460   26:52.5
12 Zoe Spangenberg 6515 Payette Area Composite Mountain Bike Team 453   28:11.8
13 Natalie Astaldi 6529 HHS/Pocatello Pioneers 446   29:09.3
14 Rylee McMinn 6531 Wood River High School 439   29:19.6
15 Taylor McMinn 6503 HHS/Pocatello Pioneers 432   29:21.9
16 Lilliana Mihlfeith 6523 Payette Area Composite Mountain Bike Team 425   30:02.6
17 Taylor Albright 6517 Garden Valley High School 419   30:03.5
18 Reese Russell 6513 Eagle High School 413   30:46.9
19 Mia Rider 6524 Payette Area Composite Mountain Bike Team 407   31:05.8
20 Keelee Burns 6534 Payette Area Composite Mountain Bike Team 401   31:26.8
21 Kemmer Waddoups 6537 Idaho Falls Composite - Rigby 395   33:02.6
22 Lillian Gaffney 6500 Capital High School 389   34:02.5
23 Emily Wright 6511 Magic Valley Composite 384   34:07.1
24 Mercedes Russell 6525 The Ambrose School 379   34:07.8
25 Bella Cook 6510 The Ambrose School 374   34:08.8
26 Heidi Class 6533 Payette Area Composite Mountain Bike Team 369   34:09.4
27 Ebbie Dern 6509 The Ambrose School 364   36:10.6
28 Natalie Bryner 6514 Timberline High School 359   40:22.6
29 Sarah Mayberry 6505 Idaho Falls Composite - North 354   41:44.7

Female 7th Grade

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Addie Marshall 7504 HHS/Pocatello Pioneers 550   23:19.8
2 Teagan Scott 7510 Eagle High School 539   23:31.3
3 Georgia Hampton 7511 Timberline High School 529   24:08.9
4 Sadie Rector 7516 Wood River High School 519   24:47.7
5 Jordan Robenstein 7517 Timberline High School 510   25:07.3
6 Saura Clark 7506 Idaho Falls Composite - Rigby 501   26:22.5
7 Cami Gowers 7500 Canyon County Composite Cycling 492   26:47.4
8 Sarah St. Clair 7507 Payette Area Composite Mountain Bike Team 484   27:10.5
9 Grace Kahre 7508 Garden Valley High School 476   27:44.8
10 Lauren Mapp 7502 Payette Area Composite Mountain Bike Team 468   29:03.2
11 Katie Floyd 7518 Canyon County Composite Cycling 460   29:04.3
12 Audrey Junge 7525 HHS/Pocatello Pioneers 453   29:41.2
13 Makae Hogge 7505 Idaho Falls Composite - Rigby 446   29:49.7
14 Josephine Tyndorf 7509 Garden Valley High School 439   32:59.8
15 Lillian Snell 7524 Wood River High School 432   33:14.9
16 Ashlyn Stucki 7519 Idaho Falls Composite - Rigby 425   34:59.1
17 Anna Holstine 7514 Boise Braves Mountain Bike Team 419   39:10.6
18 Kaylie King 7513 Middleton Vikings 413   39:11.2
19 Norah Johnson 7529 Idaho Falls Composite - North 407   41:11.8
20 Ana Larsen 7521 HHS/Pocatello Pioneers 401   42:03.4
21 Reagan Moore 7523 Sage International School 395   42:37.7

Female 8th Grade

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Paige DeHart 8541 Wood River High School 550   20:07.2
2 Mahika Peterson 8520 Sage International School 539   20:10.5
3 Kaiya Wave 8507 Payette Area Composite Mountain Bike Team 529   21:43.4
4 Libby Traveller 8545 Magic Valley Composite 519   21:55.2
5 Courtney Merrill 8506 Idaho Falls Composite - Rigby 510   21:57.8
6 Hannah Bailey 8532 HHS/Pocatello Pioneers 501   22:50.3
7 Caroline DiVietro 8546 Boise Braves Mountain Bike Team 492   22:52.4
8 Madison Boggess 8514 Boise Braves Mountain Bike Team 484   22:59.9
9 Lila Hess 8519 Wood River High School 476   23:00.7
10 Ellie Otradosky 8503 Boise Braves Mountain Bike Team 468   23:01.6
11 Ensi Armacost 8547 Payette Area Composite Mountain Bike Team 460   23:29.3
12 Ellie Corbet 8548 Payette Area Composite Mountain Bike Team 453   24:43.8
13 Catherine Bingaman 8522 Payette Area Composite Mountain Bike Team 446   25:02.6
14 Parker Boyd 8543 Wood River High School 439   25:12.6
15 Grace Hargrove 8535 Boise Braves Mountain Bike Team 432   26:03.8
16 Camas Filbert 8517 Wood River High School 425   26:16.8
17 Alta Donahue 8516 Sage International School 419   26:43.5
18 Liesl Beyer 8544 Wood River High School 413   26:47.8
19 Brynn Smith 8501 Middleton Vikings 407   26:58.3
20 Olivia Weenig 8509 Jackson Hole Composite 401   27:18.7
21 Alexis Sharp 8508 Idaho Falls Composite - Rigby 395   27:18.8
22 Milla Coleman 8502 Boise Braves Mountain Bike Team 389   27:23.5
23 Gracie Castillo 8511 Garden Valley High School 384   27:45.9
24 Lucy Miller 8505 Idaho Falls Composite - Rigby 379   27:50.7
25 Lexington Larson 8539 Payette Area Composite Mountain Bike Team 374   28:11.3
26 Amelie Nichols 8530 Boise Braves Mountain Bike Team 369   28:12.7
27 Robi Jensen 8504 HHS/Pocatello Pioneers 364   29:08.5
28 Alea Feuerborn 8542 HHS/Pocatello Pioneers 359   31:03.8
29 Brooke Fonnesbeck 8500 Centennial High School 354   33:45.8
30 Skade Quesnel 8518 Wood River High School 350   34:08.2
31 Emma Johnson 8540 Payette Area Composite Mountain Bike Team 346   37:04.2