Final Results


Results By Idaho Interscholastic Cycling League

Male 6th Grade A

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Steel Messenger 6017 McCall Area Composite Mountain Bike Team 540   31:07.11
2 Cole Ohrmund 6008 Boise Brave Mountain Bike Team 530   31:11.75
3 Kade Klinginsmith 6087 Canyon County Composite Cycling 521   31:29.69
4 Deacon Major 6027 Highland High School 512   32:18.52
5 Zane Griffin 6026 Teton Valley Composite 504   32:40.83
6 Porter Ogden 6033 Capital High School 496   32:59.70
7 Jared Welker 6025 Centennial High School 488   33:31.22
8 Ryder Chapman 6015 Jackson Hole Composite 481   34:00.20
9 Tyler Thompson 6043 Magic Valley Composite 474   34:03.37
10 Sage Kandolin 6078 Jackson Hole Composite 467   34:08.35
11 Nick Brindisi 6079 Jackson Hole Composite 460   34:58.63
12 Azariah Pettigrew 6076 Highland High School 454   35:26.53
13 Lucas Dickerson 6009 Highland High School 448   35:50.50
14 Gavin Westmoreland 6068 Madison High School 442   36:03.68
15 Christian Van Orman 6013 Timberline High School 436   36:10.62
16 Bowen Jordan 6014 Teton Valley Composite 430   36:41.25
17 Waylon Beck 6048 Jackson Hole Composite 425   36:48.54
18 Dane Conrad 6088 Timberline High School 420   37:04.13
19 Nolan Valenta 6004 Magic Valley Composite 415   38:12.56
20 Justice Brooks 6001 Capital High School 410   38:22.79
21 Porter Fulks 6029 Highland High School 405   38:23.88
22 Calvin Petranek 6020 Boise Brave Mountain Bike Team 400   38:36.13
23 Bennet Scott 6059 Thunder Ridge Composite 396   38:51.30
24 Henry Cutler 6038 Magic Valley Composite 392   39:11.38
25 Pierson Adams 6052 Teton Valley Composite 388   39:18.39
26 Milo Baker 6021 Madison High School 384   39:48.33
27 Weston Quigley 6037 Magic Valley Composite 380   39:49.88
28 Jack Miller 6091 Highland High School 376   39:55.84
29 Noah Young 6039 Magic Valley Composite 372   40:36.40
30 Ridge Cook 6041 Capital High School 369   41:03.37
31 Christopher Meidell 6086 Magic Valley Composite 366   41:06.65
32 Jackson Allison 6003 Pinedale High School 363   41:38.10
33 Paxton Loveday 6040 Pinedale High School 360   41:40.97
34 Finn Cameron 6081 Jackson Hole Composite 357   41:42.78
35 Landon Davies 6030 Eagle High School 354   42:00.44
36 Hudson Krochmal 6089 Capital High School 351   42:06.13
37 Davey Swore 6042 Highland High School 348   42:07.89
38 Connor Hansen 6069 Highland High School 346   43:16.60
39 Kotaro Simmons 6006 Rigby High School 344   44:08.83
40 Isaac Karroum 6022 Idaho Falls Composite 342   45:37.27
41 Eli Isaacson 6011 Madison High School 340   45:49.85
42 Breckin Hudson 6024 Eagle High School 338   49:59.42
43 Teague Jensen 6028 Teton Valley Composite 336   51:48.25
44 Apollo Pugmire 6063 Highland High School 334   54:35.14
45 Joshua Jensen 6000 Rigby High School 332   55:01.69
46 Jed Nelson 6005 Magic Valley Composite 330   57:25.53
47 Samuel Follett 6065 Pocatello Pioneers Composite 329   1:01:19.95

Male 7th Grade A

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Thatcher Naeve 7017 Boise Brave Mountain Bike Team 540   25:23.31
2 Jack Henderson 7070 McCall Area Composite Mountain Bike Team 530   26:48.82
3 Chase Galyardt 7069 McCall Area Composite Mountain Bike Team 521   27:06.80
4 Mateo Hausske 7075 Wood River High School 512   27:27.99
5 Carter Montgomery 7029 Boise Brave Mountain Bike Team 504   27:51.32
6 Edyn Teitge 7021 Wood River High School 496   28:05.58
7 William Wallace 7072 McCall Area Composite Mountain Bike Team 488   28:07.81
8 Finn Cromwell 7071 McCall Area Composite Mountain Bike Team 481   28:13.10
9 Brayden Prince 7074 Centennial High School 474   29:06.68
10 Indiana Moore 7042 Madison High School 467   29:20.52
11 Bryant Bailey 7019 Highland High School 460   30:22.83
12 Ivan Rumps 7078 Capital High School 454   30:41.30
13 Broc Smith 7120 Teton Valley Composite 448   31:02.33
14 Emmett Smith 7066 Highland High School 442   31:20.84
15 Campbell Kowalczyk 7026 Boise Brave Mountain Bike Team 436   31:21.58
16 Bryson Eberly 7039 Centennial High School 430   31:23.51
17 Ian Anderson 7032 Boise Brave Mountain Bike Team 425   31:32.45
18 Eli Billing 7063 Canyon County Composite Cycling 420   31:38.89
19 Bryer Strand 7067 Jackson Hole Composite 415   31:42.88
20 Charlie Speirs 7027 McCall Area Composite Mountain Bike Team 410   31:49.89
21 Jude Harrington 7022 Boise Brave Mountain Bike Team 405   31:50.36
22 Miles Andrus 7040 Capital High School 400   31:50.52
23 Chandler Jones 7061 Timberline High School 396   32:20.34
24 Carter Neal 7030 Boise Brave Mountain Bike Team 392   32:22.41
25 Takeshi Nakaya 7065 Timberline High School 388   32:26.45
26 Wendell McBride 7045 Magic Valley Composite 384   32:54.68
27 Luke Barnes 7005 Highland High School 380   32:56.50
28 Aaron Weller 7031 McCall Area Composite Mountain Bike Team 376   34:08.94
29 Abe Gross 7068 Wood River High School 372   34:31.84
30 Cole Wester 7056 Eagle High School 369   36:51.29
31 Elias Nelson 7064 Boise Brave Mountain Bike Team 366   40:00.18
32 Henry Beauvais 7046 Capital High School 363   51:50.56

Male 8th Grade A

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Colton Petsch 8031 Jackson Hole Composite 540   24:42.56
2 Cooper Berg 8029 McCall Area Composite Mountain Bike Team 530   24:59.12
3 Michael Gregg 8043 Boise Brave Mountain Bike Team 521   25:01.60
4 Koby Marler 8021 Highland High School 512   25:06.83
5 Burke Anderson 8022 Boise Brave Mountain Bike Team 504   25:32.81
6 David Allgood 8149 Highland High School 496   25:33.44
7 Rowan Nistal 8045 Boise Brave Mountain Bike Team 488   26:00.44
8 Landen Gasaway 8018 McCall Area Composite Mountain Bike Team 481   26:51.95
9 Bryson Lee 8033 Centennial High School 474   27:18.81
10 Beck Jordan 8019 Teton Valley Composite 467   27:44.32
11 Kai VanBueren 8027 Wood River High School 460   27:59.32
12 Oliver Sanders 8092 Jackson Hole Composite 454   28:07.56
13 Garrett Larsen 8032 Wood River High School 448   28:15.33
14 Braxton Gerard 8034 Eagle High School 442   28:19.16
15 Elias Smith 8020 Boise Brave Mountain Bike Team 436   28:49.82
16 Enoch McNeiece 8047 Canyon County Composite Cycling 430   28:52.73
17 Jordan Tattersall 8013 Jackson Hole Composite 425   29:26.72
18 Hank Huntsman 8026 Wood River High School 420   29:34.82
19 Jack Koeckeritz 8014 Boise Brave Mountain Bike Team 415   29:35.70
20 Rylan Hoob 8066 Eagle High School 410   29:49.82
21 Cole Loban 8058 Teton Valley Composite 405   29:57.22
22 Shea Mexia 8052 Timberline High School 400   30:04.56
23 Colt Featherstone 8002 Capital High School 396   30:04.82
24 Wesley Chandler 8060 Timberline High School 392   30:29.57
25 Asher Reinke 8075 Magic Valley Composite 388   30:36.75
26 Shane Ketterling 8039 Canyon County Composite Cycling 384   30:49.77
27 Neil Davidson 8056 Madison High School 380   31:10.42
28 Tristan Boloix 8025 Wood River High School 376   31:13.57
29 Cade Tucker 8064 Timberline High School 372   31:25.50
30 Ben Wontorcik 8073 Capital High School 369   31:26.80
31 Cache Jensen 8046 Teton Valley Composite 366   31:55.71
32 Shawn Hunt 8154 Highland High School 363   32:13.82
33 Kallen Raeder 8036 Timberline High School 360   32:16.43

Male 7th Grade B

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Jack Mayer 7101 Jackson Hole Composite 500   31:20.50
2 Walker Dunn 7099 Teton Valley Composite 490   32:34.85
3 Jack McQueen 7110 Magic Valley Composite 481   34:32.11
4 Cole Brown 7041 Rigby High School 472   35:13.42
5 Samuel Einerson 7015 Madison High School 464   35:58.61
6 James Westmoreland 7103 Madison High School 456   36:15.92
7 Teigen Evarts 7011 Madison High School 448   36:17.11
8 Boyd Moulton 7012 Teton Valley Composite 441   36:47.37
9 Byron Hemmert 7079 Centennial High School 434   37:22.13
10 Kasen Durgin 7053 Eagle High School 427   37:51.82
11 Cole Fallow 7097 Eagle High School 420   38:11.55
12 Carl Hallmen 7109 Capital High School 414   39:09.41
13 Leif Jackson 7083 Pocatello Pioneers Composite 408   39:29.37
14 Max Christen 7009 Canyon County Composite Cycling 402   39:29.62
15 Ian Harlin 7055 Timberline High School 396   39:51.82
16 Callum Kuszak 7087 Jackson Hole Composite 390   40:22.38
17 Tyler Ashby 7036 Madison High School 385   40:57.88
18 Paxton Boling 7013 Idaho Falls Composite 380   41:02.80
19 Carter Christensen 7062 Madison High School 375   42:29.38
20 Davian Byerly 7051 Timberline High School 370   46:34.37
21 Evan Fox 7085 Thunder Ridge Composite 365   47:49.89
22 Bensen Morris 7102 Thunder Ridge Composite 360   47:51.90
23 Rylen Hall 7047 Rigby High School 356   48:19.65
24 Will Burt 7054 Madison High School 352   48:27.15
25 Gage Arnold 7002 Rigby High School 348   52:37.91
26 Marc Arnold 7107 Canyon County Composite Cycling 344   52:45.62
27 Tyce Little 7114 Rigby High School 340   1:05:25.92

Male 8th Grade B

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Hudson Emery 8152 Wood River High School 500   28:35.68
2 Cameron Barlow 8146 Jackson Hole Composite 490   29:20.59
3 Gavin Davies 8054 Eagle High School 481   29:43.32
4 Thomas Stringfellow 8095 Highland High School 472   30:25.87
5 Koen Smelser 8114 McCall Area Composite Mountain Bike Team 464   30:35.36
6 Wyatt Pearson 8086 Timberline High School 456   31:11.77
7 Cyrus Pott 8087 Wood River High School 448   31:11.77
8 Ben Wiesenhahn 8165 Timberline High School 441   31:50.91
9 Luke Michaels 8164 Timberline High School 434   31:55.39
10 Charles Bernard 8000 Magic Valley Composite 427   32:33.33
11 Rylan Hawkins 8037 Timberline High School 420   33:01.75
12 Caleb Knox 8166 Centennial High School 414   33:02.15
13 Hayden George 8112 Highland High School 408   33:18.60
14 Gage Higley 8078 Magic Valley Composite 402   33:28.54
15 Cody Klingler 8076 Rigby High School 396   33:36.28
16 Mason Ebright 8024 Boise Brave Mountain Bike Team 390   34:04.29
17 Carson Tucker 8065 Timberline High School 385   34:14.60
18 Caleo Morrison 8081 Wood River High School 380   34:20.60
19 Brandon Dye 8099 Timberline High School 375   34:31.46
20 Parker Gotham 8017 Jackson Hole Composite 370   35:04.50
21 Grady Jensen 8030 Teton Valley Composite 365   35:07.74
22 Wyatt Esterholt 8003 Pinedale High School 360   35:11.90
23 Jarom Christensen 8080 Rigby High School 356   35:32.72
24 Mica Hepworth 8084 Madison High School 352   35:33.11
25 Luca Finegan 8048 Wood River High School 348   35:54.60
26 Thomas Crump 8049 Madison High School 344   35:56.85
27 Bridger Oliver 8129 Madison High School 340   35:58.70
28 Deegan Loveday 8001 Pinedale High School 336   36:22.26
29 Aidan Todd 8067 Boise Brave Mountain Bike Team 332   36:29.95
30 Kade Points 8070 Eagle High School 329   36:56.11
31 Owen Uffens 8160 Rigby High School 326   37:06.70
32 Keller Bolen 8061 Boise Brave Mountain Bike Team 323   38:10.77
33 Arlo Majcher 8035 Timberline High School 320   38:14.36
34 Christian Allen 8072 Madison High School 317   38:26.13
35 Kirk Cheney 8040 Timberline High School 314   39:29.19
36 Shaun Baker 8122 Highland High School 311   39:31.62
37 Alder Payne 8068 Highland High School 308   40:53.37
38 John Kelley 8051 Madison High School 306   42:42.59
39 Noah Lile 8128 Idaho Falls Composite 304   43:08.88
40 Mason Rowberry 8105 Highland High School 302   43:56.32
41 Spencer Kington 8133 Madison High School 300   52:58.47